نوع خبر 
 
 
پویاترین مرکز مرجع آنالیزی نمونه های معدنی کشور در مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین
آزمایشگاه های مرجع مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین به عنوان به روزترین مرکز آنالیزی جامع و استراتژیک کشور در زمینه آنالیز نمونه های معدنی فعالیت می کند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین، دکتر سمیه ویسه معاون پژوهش های کاربردی و آزمایشگاه های مرجع این مرکز ضمن بیان مطلب فوق گفت: وجود بسیاری از کانسارهای فلزی حاوی مواد معدنی در بسیاری از نقاط کشور موجب شده تا ایران صاحب یکی از غنی ترین ذخایر معدنی دنیا با تنوع زیاد شود.
وی با ذکر این نکته که گام نخست در اکتشاف ذخایر معدنی، آنالیز آنها به منظور شناسایی نقاط پرپتانسیل است، افزود: آزمایشگاه های مرجع مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین با داشتن 21 آزمایشگاه در سال 1386 همزمان با بیست و نهمین فجر انقلاب به عنوان تنها مرکز مرجع جامع در آنالیز گونه های معدنی با هدف انجام پژوهش های نوین و کاربردی در تمام شاخه های علوم زمین، استاندارد کردن روش های مطالعاتی و آزمایشگاهی در سطح کشور و نیز دستیابی به فنآوری های نو در انجام پروژه های ملی و بین المللی تاسیس و مشغول به فعالیت شد. ویسه ادامه داد: این مجموعه شامل آزمایشگاه های  ICP-MS ،  LA-ICP-MS ،  SEM ،  BLEG ،  Fireassay ،  ICP-OES ،  XRD ،  AAS ،  AF ،  HPLC ،  IC ،  GC ، GC-MS ، میکروسکوپ نوری، کانی سنگین، گوهر شناسی، گوهرتراشی، نانوبیو زمین، پلاروگرافی، آزمایشگاه های زمین شناسی پزشکی و آزمایشگاه های زمین شناسی دریایی است. او با تاکید بر اینکه آنالیز همزمان 63 عنصری نمونههای آب و 54 عنصری نمونههای خاک با حد تشخیص 1 ذره در تریلیون (ppt) و بازه غلظتی بالا برای اولین بار در کشور در این مرکز صورت پذیرفته و نیاز کشور در زمینه ی آنالیز نمونه های معدنی را مرتفع ساخته است، گفت: این مرکز با انجام بیش از 5 میلیون آنالیز عنصری بر روی 150 هزار نمونه تاکنون مانع خروج ارز از کشور به ارزش 100 میلیارد ریال شده است.

او افزود: این مرکز دارای گواهینامه استقرار استاندارد  ISO17025  از مرکز تایید صلاحیت در گستره ی وسیعی از آزمایشگاه های شیمی و آزمایشگاه معتمد سازمان ملی استاندارد و سازمان محیط زیست است.
معاون مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین با تاکید بر اینکه این مجموعه ی بزرگ آزمایشگاهی به عنوان تنها مرکز مرجع آنالیزی استراتژیک مورد اعتماد کشور قادر به خوانش نمونه های معدنی، زمین شناسی، نظامی، پزشکی، زیست محیطی، گرانبها و باستانی است، گفت: نتایج حاصله از آنالیز نمونه ها در پیشبرد پروژه های مرتبط به پتانسیل یابی معادن و شناسایی پهنه های زمین شناسی بسیار تاثیرگذار است.
سمیه ویسه با اشاره به اهمیت کاربرد عناصر نادر خاکی در صنایع دفاعی، هسته ای، پزشکی، خودروسازی، لیزر، سرامیک، اپتیک و ...، بیان کرد : آنالیز نمونههای حاوی عناصر نادر خاکی سابقا تنها در خارج از کشور انجام می شد که از سال 1394 به صورت اختصاصی و برای اولین بار در کشور در آزمایشگاه های  ICP-MS  مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین سازمان زمین شناسی با حمایت دکتر مارتیا صادقی مسئول پروژه اکتشاف عناصر نادر خاکی در اروپا و مشاور این مرکز بومی سازی شده است. 
ویسه اضافه کرد: آزمایشگاه های  ICP-MS  این مرکز، با بهینه سازی روش آماده سازی فیوژن (بوراتی و پراکسیدی) و هضم 4 اسید، جهت آنالیز نمونههای عناصر نادر خاکی، موفق به دریافت گواهی تطابق نتایج آنالیز از آزمایشگاه  ALS   شده است.
سمیه ویسه با تاکید بر اینکه در سالهای اخیر بخش شیمی این مجموعه برای اولین بار در کشور، موفق به راه اندازی کوپل سیستم کندگی لیزر با دستگاه  ICP-MS  شده است، تصریح کرد: در این روش نیاز به آماده سازی نمونه وجود نداشته و با راهاندازی سیستم  LA-ICP-MS ، آنالیز سریع، دقیق و غیرتخریبی با ارتقای قابلیت های  ICP-MS ،  نمونههای گران بها، ارزشمند و سایر نمونه ها نیز امکانپذیر شده است. وی از دیگر فعالیت هایی که در این مجموعه آزمایشگاهی انجام می شود به آنالیز نمونههای هستهای و منشایابی ریزگردها اشاره کرد و افزود: آنالیزهای انجام شده در آزمایشگاه مرجع علاوه بر هموار نمودن راه پژوهشگران در زمینه ی دستیابی تکنولوژی های آنالیزی مطابق با استانداردهای جهانی، در راستای پیشبرد اهداف علمی کشور نیز گام بر می دارد. همچنین، وجود این مرکز باعث ایجاد روش های جدید آنالیزی، تفسیر و تحلیل نتایج آنالیزها با روش های نوین نظیر ژئوکمومتریکس شده است.
سمیه ویسه با بیان اینکه بخش گوهرشناسی این مجموعه یکی از معتبرترین مراکز صدرو شناسنامه سنگ های قیمتی در کشور است، اضافه کرد: مجموعه ی طلای مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین به عنوان تنها آزمایشگاه دولتی عیارسنجی شمش طلا در کشور فعالیت می کند. وی بررسی سلامت آب، آنالیز داروها، پروتزهای پزشکی، مواد پلاستیکی، نمونههای نفتی، گیاهی، غذایی، مایعات بیولوژیک و... را از دیگر توانمندیهای این مجموعه آزمایشگاهی عنوان کرد.
معاون این مرکز در ادامه به دیگر فعالیت های آزمایشگاه های مرجع مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین اشاره کرد و گفت: در حوزه زمین شناسی نیز آزمایشگاه  SEM  این مرکز به داشتن جدیدترین و قدرتمندترین مدل این دستگاه در خاورمیانه، با امکان تصویر برداری نمونه ها در مقیاس نانومتری، امکان بزرگنمایی تا یک میلیون برابر با بالاترین دقت و کیفیت (قدرت تفکیک پنج دهم نانومتر)، مجهز به دتکتورهای  EDAX  و  WDS  برای آنالیز عنصری، EBSD  جهت تعیین جهت گیری کریستال ها و قابلیت تغییر فشار محفظه آنالیزی (VP) مفتخریم.
وی با اشاره به شرایط نامطلوب آزمایشگاه های معدنی کشور که متأثر از نبود ارگان متولی بر صدور انحصاری مجوز جهت ایجاد آزمایشگاه های استاندارد و نظارت بر عملکرد آزمایشگاه های فعلی است، افزود: مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین در نظر دارد نسبت به بررسی راه کارهای برون رفت از وضعیت فعلی و ایجاد تشکیلاتی برای ساماندهی این آزمایشگاه ها در ایران اقدام کند و بستری مناسب برای ارائه خدمات استاندارد آزمایشگاهی و تحقیقاتی به بخش های مختلف جامعه معدنی و نیز سایر نهاد ها و سازمان های مرتبط با علوم زمین فراهم کند تا بتوان با ایجاد پتانسیل های بالقوه و بالفعل در حوزه ی خدمات استاندارد آزمایشگاهی و تحقیقاتی در کشور نه تنها موجبات حرکت پیشرو در زمینه ی فعالیت های معدنی و سایر موارد وابسته به علوم زمین را در کشور فراهم شود، بلکه بتوان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی دانش بنیان، ایران را به قطب منطقه ای در حوزه ی این خدمات تبدیل کرد. 

چهارشنبه 15 شهريور 1396  10:43

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 24 مرداد 1397  3:51:55
تعداد بازديد از اين خبر : 2148
کدخبر : 94