نوع خبر 
 
 
اجرای طرح غربال‌گری بیماری‌های غیرواگیر برای کارمندان سازمان زمین‌شناسی
به همت دفتر بهداشت، ایمنی، محیط‌زیست و انرژی مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طرح غربال‌گری بیماری‌های غیر واگیر در سطح این مرکز انجام شد.

به گزارش روابط‌عمومی مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین‌شناسی، مسئول بهداشت، ایمنی، محیط‌زیست و انرژی این مرکز با اعلام خبر فوق گفت: پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر جهت حفظ ایمنی کارکنان از ضروریات هر سازمان است. مهندس غلامرضا فتح‌آبادی با اشاره به شعار سال 2017 سازمان بین‌المللی کار به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت کار مبنی بر "جمع‌آوری و استفاده بهینه از پرونده‌های ایمنی و بهداشت حرفه‌ای، راهی برای ارتقای فرهنگ پیشگیری از خطر"، گفت: راه‌حل کنترل اپیدمی جهانی بیماری‌های غیرواگیر، پیشگیری اولیه مبتنی بر برنامه های جامع و فراگیر جمعیتی است که اساس آن شناسایی، پیشگیری و کنترل مهمترین و شایع ترین عوامل خطر است.
به گفته این کارشناس‌ارشد، عوامل خطرزای عمده این بیماری‌های مزمن، بالا بودن فشار خون، مصرف دخانیات، اختلالات چربی خون، دیابت و چاقی است و سکته‌های مغزی، حملات قلبی، پوکی استخوان، بیماری‌های بدخیم با موارد فوق مرتبط هستندکه بیماری‌های غیرواگیر یا بیماری‌های تحلیل برنده هم نامیده می‌شوند.
مسئول بهداشت، ایمنی، محیط‌زیست و انرژی مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به بند 10 برنامه جامع مدیریت HSEE وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌منظور ارتقای سلامت کارکنان به‌عنوان یکی از محورهای اصلی برنامه عملیاتی سال 96 دفتر بهداشت، ‌ایمنی، محیط زیست و انرژی مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی قرار گرفته، خاطرنشان کرد: غربالگری بیماری‌های غیرواگیر مورد تاکید دکتر فریبرز قریب رئیس‌ مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین شناسی بوده و در دستور کار قرار گرفته است.
به گفته فتح‌آبادی، بر این اساس غربالگری بیماری‌های غیرواگیر برای پرسنل آزمایشگاهی و خدماتی انجام و پرونده پزشکی تدوین شده است و  پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال، مابقی کارکنان این مرکز مورد غربالگری این دسته از بیماری‌ها قرار گرفته و پرونده سلامت شاغلان تدوین شود.


دوشنبه 23 مرداد 1396  11:46

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 27 تير 1397  23:21:21
تعداد بازديد از اين خبر : 2113
کدخبر : 87