نوع خبر 
 
 
توسط کارشناسان مرکز پژوهش های سازمان زمین شناسی صورت گرفت
پتانسیل یابی کرومیت در ایران
پروژه پتانسیل‌یابی کرومیت در ایران آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی، مجری فنی طرح پتانسیل‌یابی کرومیت در ایران با اعلام این خبر گفت: با توجه به نقش معادن و فعالیت‌های معدنی در توسعه و استقلال اقتصادی کشورها و اهمیت بازار پررونق فلزاتی چون کروم، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور به عنوان متولی اکتشاف، شناسایی محدوده‌های پتانسیل دار جدید برای اکتشاف فلز کروم را در قالب "طرح اکتشاف کرومیت" در دستور کار اداره اکتشاف مرکز پژوهش های کاربری قرار داد.
شیدا اسکندری با اشاره به اهمیت کرومیت در بین مواد معدنی و اینکه این فلز از شرایط بهتری برای صادرات و خرید و فروش برخوردار است، تمرکز بر اکتشافات و استخراج دقیق کرومیت را کمک شایان توجهی به توسعه معادن عنوان کرد.
وی در خصوص فاز مطالعات دفتری این پروژه که از اردیبهشت امسال با تلاش 16 نفر از متخصصان مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی آغاز شده است، گفت: استان های هرمزگان، بندرعباس، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، فارس، یزد، اصفهان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و کردستان اصلی ترین نقاط پر پتانسیل برای کشف ذخایرکرومیت کشور مشخص شده است.

مجری این طرح با اشاره به اینکه مساحت کل محدوده های مستعد برای کرومیت حدودا 0.29 درصد از مساحت کل ایران است گفت: در بررسی های انجام شده مناطق مستعد با مساحت 6 هزارو 84 کیلومتر مربع معرفی شده و از این بین، مساحت 3هزارو 462 کیلومترمربع به عنوان اولویت درجه یک کانه زایی کرومیت است.

وی همچنین گفت: معادن کرومیت ایران بیشتر در سبزوار، مشهد، اسفندقه، فاریاب، حاجی آباد و کوشا احمدی متمرکز است و بیش از 80 درصد صادرات کرومیت از این مناطق صورت می‌گیرد.
دکتر مسیب سبزه ای مشاور طرح پتانسیل یابی کرومیت نیز با اشاره به اینکه کانسارهای کرومیت ایران تیپ آلپی بوده و به شکل انبانی و عدسی شکل یافت می‌شود،گفت: با توجه به شکل پراکندگی کانسارهای کرومیت و این که مهمترین کمربندهای متالوژنی در ایران شامل محور اسفندقه- فاریاب- حاجی آباد، محور شرق ایران (بیرجند- نهبندان) و کمربند جنوب شرق ایران ( یا سیستان – مکران) است، ذخایر قطعی اعلام شده در استانهای کرمان، هرمزگان، خراسان جنوبی و فارس بیش از سایر استان ها است و به عنوان اولویت مهم برای پی جویی کانه سازی کرومیت پیشنهاد می شود.
پیشکسوت زمین شناسی ایران مهمترین معیار اکتشافی در فاز شناسایی و پی جویی کانی سازی کرومیت را  "لایه زمین شناسی" عنوان کرد و گفت: در این پروژه با توجه به مشخص بودن گسترش مکانی، مناطق مستعد کانه زایی کرومیت، در نقشه های زمین شناسی به عنوان لایه اصلی استفاده شده است.
وی اضافه کرد: افزون بر لایه­ اطلاعاتی زمین­شناسی، از لایه­ های دورسنجی (تصاویر ماهواره ای TM-ETM و ASTER)، اندیسها، معادن و محیط­های مناسب کانه­ زایی کرومیت، نیز به عنوان یک راهنمای اکتشافی دیگر برای معرفی محدوده ها استفاده شده است.

بر اساس این گزارش فاز اول پروژه، شامل مطالعات دفتری و تشخیص ذخایر به پایان رسیده و به زودی کنترل صحرایی مناطق معرفی شده آغاز خواهد شد.

 

 
 

سه شنبه 13 تير 1396  14:45

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 29 خرداد 1397  17:47:36
تعداد بازديد از اين خبر : 3498
کدخبر : 76