نوع خبر 
 
 
به همت کارشناسان مرکز پژوهش های کاربردی صورت گرفت
توسعه و بومی سازی روش تعیین همزمان اندازه، غلظت، تعداد، توزیع اندازه ذرات و غلظت محلول عناصر
برای نخستین بار در کشور کارشناسان مرکز پژوهش های کاربردی به توسعه و بومی سازی روش تعیین همزمان اندازه، غلظت، تعداد، توزیع اندازه ذرات و غلظت محلول عناصر دست یافتند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های کاربردی، همزمان با هفته پژوهش و فناوری، سخنرانی پژوهشی به منظور تشریح مطالعات تحقیقاتی صورت گرفته در آزمایشگاه های شیمی مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار شد. بر اساس این گزارش خانم دکتر شبنم نجفی اصل پاشاکی کارشناس دستگاه ICP-MS در این سخنرانی پژوهشی به تشریح پروژه ی تحقیقاتی خود در زمینه بومی سازی و توسعه ی روش تعیین همزمان اندازه، غلظت، تعداد، توزیع اندازه ذرات و غلظت محلول عناصر پرداخت.
وی طی ایراد سخنرانی اظهار داشت: تعیین اندازه، تعداد، توزیع اندازه و غلظت نانوذرات معدنی یکی از چالش‌های پیش روی دانشمندان به‌ویژه کاربران حوزه سم‌شناسی نانوذرات است.
نجفی افزود: نانومواد به طور فزآینده ای در پروسه های صنعتی، کالاهای تولیدی، دارو ها و محصولات مصرفی مانند لوازم آرایشی، کرم های ضد آفتاب و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.
وی با اشاره به اثرات سمی و سرنوشت ساز نانوذرات در محیط زیست و بدن انسان، افزود: با رشد و پیشرفت فناوری نانو و همچنین استفاده از این محصولات در فرآورده ها و فرآیند های مختلف، نیاز به تعیین و بررسی مشخصات آنها بسیار ضروری است.
او افزود: تعیین اندازه نانوذرات در نمونه­ های حقیقی با چالش ­های گوناگونی نظیر غلظت پایین تعداد ذرات، وقوع نتایج نادرست ناشی از تجمع، انحلال و تداخل ناشی از ذرات دیگر مواجه است.
کارشناس دستگاه ICP-MS اضافه کرد: Single particle-ICP-MS یا طیف سنجی جرمی پلاسمای جفت شده القایی تک ذره‌ای، جدیدترین سامانه دستگاهی برای تعیین همزمان این پنج پارامتر در نمونه­های آبی است. وی تصریح کرد: این فن تجزیه‌ای تنها در سامانه‌های دستگاهی مجهز به توان آنالیز Time Resolved قابل انجام است.

شبنم نجفی با تاکید بر اینکه نرم­افزار حد واسط، جهت پردازش سریع­تر داده­های تک­ذره با همکاری کارشناس بخش IT مرکز، نوشته و صحه­گذاری شده است، اضافه کرد: تاکنون بررسی اندازه و غلظت نانوذرات معدنی نظیر نانوذرات نقره، طلا و تیتانیوم اکسید موجود در نمونه­ های آب، خاک، رسوب و گیاه در مناطق مختلف کشور انجام شده است.

وی افزود: گروه ICP-MS مرکز پژوهش­های کاربردی سازمان زمین­شناسی و اکتشافات معدنی کشور با توجه به تجربه عملی و دانش فنی کارشناسان خود، در نگارش و ترجمه استاندارد «نانو فناوری توزیع اندازه و غلظت نانوذرات معدنی در محیط آبی با استفاده از طیف سنجی جرمی پلاسمای جفت شده القایی تک ذره ای» با ستاد ویژه توسعه فناوری نانو همکاری داشته است.

 شایان ذکر است، روش­های آماده­سازی، خوانش و پردازش داده ­های Single Particle ICP-MS، برای تعیین توزیع اندازه و غلظت جرم نانوذرات معدنی در محیط های آبی و بستره ­های خاک و گیاه در سال 1396 توسط کارشناسان گروه ICP-MS، توسعه یافته و بومی­ سازی شده ­اند.

 

 این گزارش می افزاید، نتایج حاصل از این کار به­صورت، یک عنوان کتاب در دست چاپ، پنج عنوان سخنرانی و چهار عنوان پوستر ارایه شده است.


 

يکشنبه 1 دى 1398  9:21

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 8 بهمن 1399  12:44:14
تعداد بازديد از اين خبر : 1765
کدخبر : 240
Loading image. Please wait