نوع خبر 
 
 
با حکم وزیر صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت
انتصاب دکتر راضیه لک به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور
دکتر راضیه لک با حکم محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت به ‌عنوان معاون وی و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور منصوب شد.

به گزارش روابط‌عمومی مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین، محمد شریعتمداری ضمن تقدیر و تشکر از چند سال فعالیت مهندس محمدتقی کره‌ای در این سازمان گفت: ایشان با وجود محدودیت‌های جدی منابع کار دشواری را در این مدت داشته و بسیار موفق عمل کرده است. به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت،  نام سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در رده بالایی در حوزه علم و دانش قرار دارد و همیشه روند رو به رشدی را  طی کرده که این امر باعث افتخار بخش صنعت و معدن کشور است.
 وی با بیان این‌که طی سال‌های اخیر برنامه عملیاتی گسترده‌ای در حوزه اکتشاف معادن انجام شده، تصریح کرد:  همه فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در جایگاه خود بسیار قابل توجه است که بر همین اساس در دوره جدید علاقه‌مند هستیم در حوزه معدن گام‌های بلندتری برداشته شود.

محمد شریعتمداری سرعت بخشیدن به روند اکتشافات معدنی در کشور را به عنوان یکی از برنامه‌های وزارتخانه متبوع خود عنوان کرد و گفت: باید از ظرفیت‌های موجود برای تحقق این امر استفاده کنیم و در زمینه تنظیم قرارداد‌ها مشابه آنچه در بهش نفت است به جایگاه مناسبی برسیم و تجهیزات پیشرفته را از محل سرمایه‌گذاری خارجی تامین کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که عزم و اراده جدی در این زمینه بسیار زیاد است، تصریح کرد: به طور یقین در این بخش موفق خواهیم شد و به جایگاه شایسته‌ای در این زمینه دست خواهیم یافت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به طرح استعفای محمدکره‌ای در زمان تصدی مهندس نعمت‌زاده بر این وزارتخانه، افزود: افراد مختلف با شایستگی در حوزه معدن و زمین‌شناسی در کشور وجود داشتند ولی به سابقه علمی و اجرایی خانم لک در این زمینه و شایستگی‌های ایشان در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور جمع‌بندی و نتایج بر این بود که از ایشان برای فعالیت در این عرصه دعوت شود.

وی ضمن اذعان بر این‌که باید این سنت فعالیت مردان در زمینه مدیریتی کشور شکسته شود، تصریح کرد: با انتخاب ایشان هدف کلی ما برای فعالیت بانوان فرهیخته کشور در عرصه‌های مختلف محقق خواهد شد و شاید بانوان بهتر بتوانند فعالیت‌ها را اداره کنند.

به گفته شریعتمداری اگر زنان به این عرصه‌ها وارد نشوند این حق مغفول مانده همچنان مغفول خواهد ماند که بر همین اساس باید از توان ارزشمند بانوان در صحنه مدیریت کشور بهره ببریم و با توجه به این‌که حضور بانوان صحنه را منطقی‌تر، شادابتر و عاطفی‌تر خواهد کرد به نظر می‌رسد علاقه و انگیزه برای ادامه مسیر در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بیشتر محقق خواهد کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تجربه همچنین ضمن تبریک به دکتر راضیه لک، تجربه کافی وی در بخش مدیریتی و علمی کشور را موجب توسعه و پیشرفت این سازمان عنوان کرد و گفت: نیروی جدید به معنای تزریق خون جدید به بدنه این مجموعه است و بدون تردید موجب نتایج ثمربخشی خواهد شد که شرط اصلی آن سنت‌شکنی مردان است تا با همکاری جانانه و مردانه اجازه دهند ایشان با قوت و قدرت بر صندلی ریاست سازمان و به عنوان معاون وزیر فعالیت کند تا این مجموعه روند رو به رشد خود را بیش از گذشته طی کند.

دکتر راضیه  لک پیش از این مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی فناوری اطلاعات و بودجه این سازمان را به عهده داشت و از ایشان به عنوان فارغ‌التحصیل دکترای تخصصی زمین‌شناسی از دانشگاه تربیت معلم تهران یاد می‌شود.

راضیه لک، پیش از این مسئولیت‌های دانشیار پژوهشکده علوم‌زمین، رئیس گروه ژئوفیزیک دریا، معاون مدیر زمین‌شناسی دریایی، سرپرست دفتر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و همچنین کارشناس رسوب‌شناس و کارشناس اکتشاف در سازمان صنایع و معادن استان همدان را به عهده داشته است.

همچنین، پژوهشگر برتر دریایی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی ایران و سازمان بین‌المللی دریایی (IMO) 1396، پژوهشگر برتر وزارتخانه‌ها از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سال 1392، پژوهشگر برتر دومین و سومین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت، کسب رتبه برتر در جشنواره پژوهشی سال 1386 دانشگاه تربیت معلم، کارمند نمونه سال 1377، بنیانگذار مدیریت زمین‌شناسی دریایی در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی برای اولین بار در کشور و تدوین سرفصل رشته زمین‌شناسی دریایی در دفتر برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، بومی‌ساز دانش ژئوفیزیک دریا در کشور همراه با تامین تحهیزات مربوطه، دبیر علمی حداقل 10 همایش ملی و بین‌المللی، ناظر بر پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه و مانیتورینگ سواحل سازمان بنادر و رئیس کمیته علوم‌زمین یونسکو و نایب رئیس کمیته اقیانوس‌شناسی یونسکو به عنوان افتخارات علمی و  اجرایی این بانوی پژوهشگر یاد می‌شود.

شایان ذکر است، هدایت و اجرای پروژه‌های ملی و کاربردی از جمله مخاطرات زمین‌شناسی دریاچه ارومیه و پتانسیل‌یابی استحصال املاح اقتصادی از آن (شامل 11 پروژه)، زمین‌شناسی دریایی خلیح‌فارس تا مرز آبی کشور، پتانسیل‌یابی منابع آب کارستی کشور، دیرینه اقلیم، ژئوشیمی و هیدروژئوشیمی دریاچه مهارلو، پتانسیل‌یابی رسوبات سد باطله مس سرچشمه، تغییر اقلیم هولوسن تالاب‌های ساحلی کشور، اثرات زیست‌محیطی ساخت پل خلیج‌فارس بر جنگل‌های حرا، اثرات ساخت جزایر مصنوعی کشور امارات بر خلیج‌فارس، مجری دو پروژه بین‌المللی با دانشگاه گنت و سازمان زمین‌شناسی بلژیک و همکاری در بیش از 20 پروژه ملی کاربردی نیز در کارنامه ایشان به چشم می‌خورد.

زمین‌شناسی دریایی خلیج فارس The Persian Gulf Resent Sediments Atlas ، اطلس سنگ‌های رسوبی تخریبی، انتشار بیش از 60 مقاله در مجلات علمی معتبر (علمی پژوهشی – ISI)، بیش از 300 مقاله در همایش‌های داخلی و بین‌المللی، بیش از 35 گزارش طرح پژوهشی، نظارت علمی بیش از  20 طرح پژوهشی،  انتشار بیش از  8 اطلس نقشه‌های دریایی به عنوان تالیفات و مقالات دکتر راضیه لک یاد می‌شود.

  
 

 

يکشنبه 5 آذر 1396  6:54

آخرين تاريخ بازديد : يکشنبه 4 اسفند 1398  2:5:58
تعداد بازديد از اين خبر : 3589
کدخبر : 102