نوع خبر 
 
 
افزایش ارزش اقتصادی فسفات رسوبی در کشور
غنی شدگی ذخایر فسفات از عناصر همراه، ارزش استخراج آن را افزایش می دهد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین، معاون این مرکز با اشاره به دستور اکید محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر از سرگیری فعالیت ذخیره فسفات چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد، گفت: با توجه به وجود مشکلات فنی و اقتصادی موجود بر سر راه استخراج ذخایر فسفات این مناطق که سالها موجب تاخیر استخراج ذخایر مورد نظرشده است، توجه به غنی‌شدگی عناصر همراه فسفات می تواند در شروع بکار معادن فسفات این استان و استان های همجوار و ایجاد بستر مناسب جهت اشتغال در این مناطق موثر باشد. 
دکتر سمیه ویسه افزود: مطالعات اکتشافی صورت گرفته توسط مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین، نشان می دهد که ذخایر فسفات پالئوژن نسبت به برخی از عناصر استراتژیک همراه فسفات، از جمله عناصر نادر خاکی و همچنین اورانیوم غنی شده اند. 
وی افزود: افق های فسفاته پالئوسن در استان بوشهر بیشترین غنی شدگی عناصر نادر خاکی را دارند در حالیکه ذخایر فسفات ائوسن و ائوسن-الیگوسن در استان کهگیلویه و بویراحمد ازجمله شیخ هابیل نسبت به اورانیوم غنی شده اند.
ویسه تاکید کرد: این مساله می‌تواند باعث افزایش ارزش استخراج فسفات‌های استان کهگیلویه و بویراحمد و استان‌های هم جوار شده و منابع جدیدی از عناصر نادر خاکی را در ایران معرفی کند. 

مجری طرح اکتشاف عناصرنادر خاکی در ایران اضافه کرد: مطالعات اکتشافی صورت گرفته توسط کارشناسان مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین نشان می دهد که در بین محدوده‌های فسفات رسوبی ایران، محدوده فسفات کنگان و خورموج در استان بوشهر، با حداکثر عیار 1300 پی‌پی‌ام بیشترین غنی‌شدگی عناصر نادر خاکی و محدوده‌ فسفات شیخ هابیل در استان کهگیلویه و بویر احمد بیشترین غنی‌شدگی اورانیوم را با حداکثر عیار 100 پی‌پی‌ام در بین تمام محدوده‌های فسفات رسوبی ایران دارند. 
وی افزود: بیشترین غنی‌شدگی مجموعه عناصرنادر خاکی مربوط به عنصر ایتریوم با عیار 400 پی‌پی‌ام است که مهم‌ترین کاربرد آن در صنایع نظامی است. 
بر اساس این گزارش، اخیراً مطالعات جدیدی در زمینه امکان استحصال عناصر نادر خاکی از ذخایر تیپ فسفات رسوبی توسط پژوهشگران کشورهایی مانند چین و ایالات ‌متحده آمریکا صورت گرفته و نتایج قابل قبولی حاصل شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

دوشنبه 13 شهريور 1396  10:37

آخرين تاريخ بازديد : پنجشنبه 28 تير 1397  0:8:31
تعداد بازديد از اين خبر : 2133
کدخبر : 92