نوع خبر 
 
 
6 استان در اولویت اکتشاف روی
اکتشاف روی در استان های اصفهان، کرمان، یزد، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان رضوی در اولویت کارشناسان مرکز پژوهش های کاربردی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی، مجری طرح پتانسیل‌یابی روی با اعلام این خبر گفت: با توجه به بازار پر رونق فلزاتی چون روی و همچنین وظایف حاکمیتی سازمان زمین شناسی به عنوان متولی اکتشاف در کشور، شناسایی محدوده‌های امیدبخش و برای اکتشاف فلز روی در قالب "طرح اکتشاف روی" به اداره اکتشاف مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی واگذار شد.
شیدا اسکندری افزود: در این راستا و بر اساس تحقیقات انجام شده، 1161 محدوده احتمالی کانه­زایی روی با مساحت 4 هزارو 896 کیلومترمربع در مشخص شده است که تقریبا 0.3 درصد از مساحت کل ایران را پوشش می دهد. وی گفت: از 1161 محدوده، تعداد 382 محدوده با مساحت 1921 کیلومتر مربع در زمره اولویت درجه یک کانه­زایی روی قرار دارند.
استان های  اصفهان با 36 محدوده، کرمان با 50 محدوده، یزد با 35 محدوده، خراسان رضوی با    28 محدوده، خراسان شمالی با 2 محدوده و خراسان جنوبی با 44 محدوده به عنوان اولویت درجه یک کانه زایی روی معرفی شده اند.
وی با اشاره به اینکه پروژه مذکور هم اکنون در مرحله نمونه برداری از محدوده های معرفی شده است، گفت: در صورت اقتصادی بودن مناطق جدیدی جهت بهره برداری روی آغاز خواهد شداسکندری در خصوص اهمیت این ماده معدنی گفت: این فلز بسیار مهم و پرکاربرد از جمله پرمصرف‌ترین فلزات غیر آهنی است و از لحاظ مصرف بعد از آلومینیوم، مس و فولاد در رتبه چهارم قرار دارد.
وی
از جمله مهم‌ترین و جدیدترین کاربردهای فلز روی و آلیاژهای اصلاح‌شده آن را استفاده در ساخت وسایل الکترونیکی نظیر تلفن‌های همراه و تبلت عنوان کرد و گفت: این ماده معدنی برای آبکاری فلزها و به‌طور گسترده در صنعت خودروسازی بسیار پر کاربرد است. او افزود: پوشش روی اقتصادی‌ترین روش افزایش محافظت از فولاد در برابر خوردگی است که سالانه حدود ۴ درصد سود ناخالص داخلی کشورهای غیر­صنعتی را از بین می‌برد.
قیمت فلز روی در 8 سال اخیر سیر صعودی داشته است و از نظر فعالان بازار روی و تحلیلگران این بازار، در سال آینده شاهد رشد 10 درصدی قیمت‌ها خواهیم بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 21 تير 1396  14:48

آخرين تاريخ بازديد : دوشنبه 28 خرداد 1397  23:57:41
تعداد بازديد از اين خبر : 1966
کدخبر : 79