نوع خبر 
 
 
سومین همایش ملی گوهرشناسی و بلورشناسی انجمن بلورشناسی و کانی شناسی ایران برگزار شد
سومین همایش ملی گوهرشناسی و بلورشناسی انجمن بلورشناسی و کانی شناسی ایران در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی، این همایش با حضور محققان ایرانی و خارجی و با هدف ایجاد فرصتی مناسب برای تحلیل و بررسی پژوهش‌های انجام شده در حوزه بلورشناسی و کانی‌شناسی و شناسایی ظرفیت‌ها و چالش‌های این حوزه برگزار شد.

از محور های این همایش می توان به گوهرشناسی(زمین شناسی و زمین شناسی گوهرها، تاریخچه و سیر تکاملی صنعت گوهر سنگ ها، تراش و طراحی گوهر سنگ ها، جایگاه تجارت گوهر ها  در سطح ملی و بین المللی،کار آفرینی و اشتغال زایی، ارزیابی ، شناسایی، بهسازی و ساخت گوهرها)، بلورشناسی(کانی شناسی، تعیین ساختار بلوری و زمین شیمی کانی ها، ساختار و کاربردهای کانی ها و بلورها، بلور شناسی و کانی شناسی پزشکی، بلور شناسی و کانی شناسی  صنعتی، رشد و ویژگی های فیزیکوشیمیایی بلورها و ساختارهای بلوری و روش های تعیین آنها) اشاره نمود.

پروفسور فرناندو کورفو(از دانشگاه اسلو) و خانم ویلما وندر گریزن ( متخصص گوهرشناسی) از جمله مهمانان و سخنرانان این همایش بودند که با متخصصان کشورمان  به هم اندیشی در زمینه علوم گوهر شناسی و بلور شناسی نشستند.

بر اساس این گزارش در مراسم اختتامیه این همایش که در سالن مولوی دانشگاه شهید برگزار شد، مسئول مرکز تحقیقات گوهر شناسی مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی، طی ایراد سخنرانی به ارائه گزارشی از فعالیتهای چند ساله سازمان زمین شناسی و اکتشافت معدنی کشور در زمینه گوهرها و کانیهای قیمتی پرداخت.

 

دکتر پژواک دیدار در این مراسم اظهار داشت: با توجه به نقش حاکمیتی اجرایی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، این سازمان در سه زمینه اکتشاف و پی جویی کانیهای قیمتی، فعالیتهای آزمایشگاهی و صدور شناسنامه معتبر و آموزش گوهرشناسی و گوهرتراشی فعالیت داشته است.

 

تهیه اطلس کانیهای قیمتی کشور

وی با اشاره به این اینکه سازمان زمین شناسی در بحث اکتشاف کانی های قیمتی از سال 1384 تا کنون اقدام به مطالعه و شناسایی مناطق مستعد کانی زایی این کانی ها نموده است، از تهیه اطلس کانی های قیمتی کشور خبر داد و گفت: تاکنون 18 استان کشور مورد بررسی نهایی قرار گرفته است به زودی اطلس کانیهای قیمتی کشور تهیه خواهد شد.

دیدار افزود: در زمینه فعالیتهای آزمایشگاهی و صدور شناسنامه معتبر، بخش تحقیقات گوهرشناسی مرکز پژوهشهای کاربردی سازمان زمین شناسی از سال 1386 همزمان با تأسیس این مرکز آغاز به فعالیت نموده و در این مدت اقدام به شناسایی و صدور شناسنامه نموده و پاسخگوی مراجعین خود دراین باره بوده است.

وی تاکید کرد: آزمایشگاه گوهرشناسی مرکز پژوهشهای کاربردی سازمان زمین شناسی اولین مرکز معتبر و دولتی در این زمینه است که مجهز به دستگاههای پیشرفته و مدرنی همچون LA-ICP-MS، SEM با دو آشکارساز EDS و WDS و دستگاه X-Ray Diffraction (XRD) است.

او همچنین در خصوص آموزش مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی گفت: در بحث آموزش نیز مرکز تحقیقات گوهرشناسی از همان بدو تأسیس (1386) فعال بوده و دوره های آموزشی خود را در غالب دو موضوع گوهرشناسی و گوهرتراشی برگزار نموده است که در این رابطه نیز همکاریهایی نیز با سازمان فنی حرفه ای استان البرز، صنف طلا و جواهر استان البرز، کارشناسان کشورهای افغانستان و اتحادیه اکو و همچنین دانشگاه ها، مراکز آموزشی و آموزش و پرورش داشته است.

دیدار در پایان سخنان خود تاکید کرد که مرکز تحقیقات گوهرشناسی مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی تاکنون موفق به آموزش 208 نفر در زمینه گوهرشناسی و 32 نفر در زمینه گوهرتراشی شده است. 

 

 

برگزاری کارگاه تخصصی مقدمه‌ای بر گوهرتراشی و روش‌های آن و کارگاه تشخیص یاقوت و الماس از برنامه های جنبی این همایش دو روزه بود.


 


سه شنبه 25 آبان 1395  13:41

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 29 خرداد 1397  18:36:26
تعداد بازديد از اين خبر : 3681
کدخبر : 41