نوع خبر 
 
 
بازدید معاون اول رئیس جمهور از مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی
مرکز پژوهشهای کاربردی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور امروز میزبان معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت بود.

مرکز پژوهشهای کاربردی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور امروز میزبان معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت بود. به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های کاربردی، اسحاق جهانگیری به همراه محمدرضا نعمت زاده صبح امروز (سه شنبه) پس از استقبال رسمی سیدحمیدطهائی استاندار البرز از بخش های مختلف و آزمایشگاه های مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی کشوربازدید کرده و با توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی محمد تقی کره ای و همچنین کارشناسان این مرکز در جریان آخرین مطالعات و تحقیقات صورت گرفته در حوزه علوم زمین قرار گرفت.در جریان این بازدید آخرین وضعیت نجات دریاچه ارومیه، وضعیت ریزگردها و راهکارهای مهار این پدیده به معاون اول رییس جمهور گزارش داده شد و سپس توضیحاتی در خصوص کشف و استخراج ذخایر معدنی براساس روش های نوین مطرح شد.

..

در گزارش های ارایه شده به معاون اول رییس جمهور همچنین به برنامه های در دست اقدام، تشریح فعالیت های انجام شده در ایجاد آزمایشگاه های مرجع علوم زمین در ایران برای اولین بار و نصب و راه اندازی تجهیزات مدرن آزمایشگاهی پرداخته شد.


مدیریت تولید مواد معدنی بر پایه نیاز بازار (صادرات و واردات) در چارچوب اقتصاد مقاومتی، مقایسه برداشت ژئوفیزیک هوایی با فاصله خطوط پرواز 250 متر و افزایش دقت اندازه گیری و تعداد معادن شناخته شده دنیا از نظر عمق از دیگر موضوعاتی بود که در جریان این بازدید به اطلاع جهانگیری رسید.

 

بر اساس این گزارش؛ دکتر جهانگیری طی ایراد سخنرانی در این بازدید با مهم خواندن این مرکز اظهار داشت: همه سیستم‌های کشور باید به اطلاعات مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور متکی باشد.

 

وی افزود: این مجموعه از مراکز خوب و پیشرفته کشور محسوب می‌شود و با توجه به ظرفیت‌های بالا و حضور نیروهای مجرب به عنوان پایگاه اصلی زمین‌شناسی محسوب می‌شود.معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به علمی و تخصصی بودن این مرکز تأکید کرد: این سازمان طی سال‌های اخیر از لحاظ تجهیزاتی توانسته جایگاه بسیار خوبی را به خود اختصاص دهد.

جهانگیری در بخشی دیگر از سخنان خود با تأکید بر اینکه باید به اطلاعات مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور متکی باشیم، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون مسیر رودخانه‌ها در کشور به خطوط اتوبان تبدیل شده است، لذا باید با اقدامات موثر مسیر رودخانه‌ها مشخص شود. وی با تأکید بر احیای دریاچه ارومیه گفت: احیای این دریاچه از مهمترین اقدامات اولویت‌دار است و باید اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد. معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه بخش معادن از گذشته فعالیت خوبی داشته است،‌ افزود: تاکنون برداشت عمقی در این دسته از معادن صورت نگرفته است. وی با اشاره به اینکه نتوانسته‌ایم شرکت‌های اکتشافی در کشور راه‌اندازی کنیم، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون یک شرکت قوی برای اخذ مجوز اکتشافات در کشور وجود ندارد. جهانگیری با تأکید بر اینکه شرکت‌های اکتشافی باید تحت پوشش قرار گیرند، افزود: ارزش‌گذاری معادن کار دشواری است و باید امکان خرید و فروش به وجود آید. وی با اشاره به اینکه کشور از پتانسیل‌های معدنی بالایی برخوردار است، گفت: در این راستا سازمان زمین‌شناسی می‌تواند بسیار موثر باشد. معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با تأکید بر لزوم حفاظت از جنگل‌ها،‌ بیان داشت: باید سرمایه‌گذاری‌ها در این زمینه صورت گیرد.

  

 در جریان بازدید استاندار البرز نیز با ابراز امیدواری از اینکه مراکز ملی مستقر در استان برای البرز ثمربخش باشند، گفت: البرز به عنوان آخرین استان کشور نیازمند توجهات ویژه مطالعاتی است.
سید حمید طهائی گفت: بازدید امروز حاوی خبرهای امیدبخش و خوبی برای کشور بود چراکه مطالعات عمده زمین‌شناسی در دستور کار این پژوهشگاه قرار گرفته که از ظرفیت‌های معادن در عمق نیز استفاده شود. معادن فعال در البرز بیشتر در حوزه شن و ماسه هستند که این امر نیز در سطح مشخص و قابل بهره‌برداری است، از این رو باید اکتشاف در عمق و کشف مواد معدنی جدید در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: اکنون با توجه به کیفیت دپوی شن و ماسه در استان مشکلاتی اعم از ریزگردها و آلودگی هوا ایجاد شده است. با توجه به پژوهشگاه های ملی موجود در استان باید از ظرفیت ها برای کنترل بسیاری از مخاطرات طبیعی و آلودگی هوا استفاده کرد
.


رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در این بازدید با اشاره به سابقه 7 هزار ساله معدن در کشور، گفت: ایران به عنوان بهشت زمین‌شناسان دنیا محسوب می‌شود و از گذشته تاکنون مردم بر این باور هستند که معادن در سطح بوده و از این طریق مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.
محمدتقی کره‌ای افزود: در کشورهای توسعه یافته معدنی که به سمت عمق حرکت کرده اند، عمق متوسط اکتشاف از70 متر تا 224 متر متغیر است. بر اساس میانگین جهانی ذخایر کشورهایی که از متوسط عمق 150 متر برخوردارند به 3 برابر افزایش یافته که از سال 93 وزارت صنعت، معدن و تجارت دو سیاست کلی اکتشاف عنصر استراتژیک و حرکت به سمت عمق معادن را در دستور کار قرار داده است.
در این بازدید معاون اول رئیس جمهور را محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، سید حمید طهائی استاندار البرز، رضا ویسه معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس‌جمهور، محمدتقی کره‌ای رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و جمعی دیگر از مدیران استانی همراهی کردند.

 

سه شنبه 23 شهريور 1395  15:18

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397  14:19:26
تعداد بازديد از اين خبر : 3457
کدخبر : 39
Loading image. Please wait