نوع خبر 
 
 
رونمایی از نقشه مقدماتی گسل ­های کرج
نقشه مقدماتی گسل­ های محدوده طرح تفصیلی شهر کرج و پیرامون آن رونمایی شد.
به گزارش روابط‌عمومی مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین شناسی، این نقشه که در راستای طرح تدقیق گسل­ های فعال کلانشهر کرج، توسط کارشناسان مرکز پژوهش های کاربردی گردآوری و تدوین شده است، در دهمین جلسه کمیته تدقیق و تعیین حرائم گسل شهر کرج، رونمایی و در این مرحله تصویب شد.
جلسه یادشده با حضور دکتر فریبرز قریب رئیس مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دکتر علی بیت الهی دبیر کارگروه ملی زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه و شهرسازی،
مهندس شکوری سرپرست اداره بحران و پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی استان البرز، دانشگاهیان و اعضای کارگروه مخاطرات زلزله استان البرز و کمیته تدقیق و تعیین حرائم گسل های کرج در سالن کنفرانس اداره کل راه و شهرسازی استان البرز برگزار شد.

بر اساس این گزارش؛ نقشه مذکور به عنوان پیش نیاز و مبنای کار طرح تدقیق گسل ها در کلانشهر کرج محسوب می شود و برای استفاده در کاربری­ های شهری نیازمند به­ روزرسانی و انجام مطالعات تکمیلی در مقیاس شهری است. 

بازنگری و تدقیق گسل‌های پنج کلانشهر بزرگ کشور از مرداد ماه سال 1395 با تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور واگذار و مصوب شد نقشه گسله‌های شهرهای بزرگ تهران، کرج، مشهد، تبریز و کرمان بازنگری، تدقیق و نرخ لغزش آنها تعیین شود.

این پروژه هم اکنون در فاز مقدماتی (گردآوری و بررسی داده­های موجود) قرار دارد و در صورت تأمین اعتبارات مالی برای مراحل بعدی، بررسی عکس‌های هوایی و تصاویر ماهواره‌ای، مطالعات میدانی و مطالعات تکمیلی مانند مطالعات ژئوفیزیکی، سن سنجی و دیرینه لرزه شناسی، انجام خواهد شد.

 

 


دوشنبه 8 مرداد 1397  8:17

آخرين تاريخ بازديد : جمعه 9 خرداد 1399  21:42:25
تعداد بازديد از اين خبر : 3155
کدخبر : 115