آزمایشگاه جذب اتمی (AAS)

در راستای ایجاد آزمایشگاهی مجزا و تخصصی جهت آنالیز نمونه های با غلظت زیاد آزمایشگاه جذب اتمی از سال 1386 به صورت فعال کار خود را آغاز کرد و در طول این مدت نمونه‌های معدنی زیادی را مورد آنالیز قرار داده و به موازات آن پروژه‌های آنالیز متنوعی را پشت سر گذاشته است. عمده ترین کاربرد روش جذب اتمی تعیین غلظت عناصر در نمونه های خاک سنگ رسوب آب و شورابه با حد تشخیص در حد  ppm  تا  درصد است. در این آزمایشگاه نمونه هائی مورد آنالیز قرار می گیرند که توسط آزمایشگاه ICP قابل آنالیز نیستند و نمونه ها به صورت تک عنصری آنالیز می شوند.
روش جذب اتمی روشی است که برای عناصری که در محدوده غلظتی بالائی قرار دارند مناسب است . در این آزمایشگاه حدود 25 عنصر مورد آنالیز قرار می گیرند .

 

تجهیزات و فناوری
این بخش دارای دو دستگاه طیف سنج جذب اتمی مدل های AA240 و AA240FS ساخت شرکت Varian ( ساخت استرالیا ) می باشد. این دستگاهها از جمله دستگاههای طیف سنجی جذب اتمی می باشد که از نظر دقت ، صحت و سرعت آنالیز در دنیا مورد توجه هستند. مدل AA240FS دارای سیستمهای کوره گرافیتی و تولید بخار هیدراید می باشد که سبب افزایش توانایی آن در آنالیز عناصر فلزی بیشتر و حد تشخیص پایین تر می باشد.همچنین این دستگاه می تواند بطور همزمان غلظت 4 عنصر را در یک نمونه اندازه گیری کند.
مدل AA240  دارای سیستم شعله است و نمونه ها به صورت تک عنصری مورد آنالیز قرار می گیرند.
 اجزا اصلی دو دستگاه شامل : نبولایزر شعله لامپ عنصر مورد نظر و دتکتور می باشند .
حد تشخیص خوب( در حد PPm )  و دقت و قیمت متاسب از مزایای روش جذب اتمی می باشد .عناصری که در آزمایشگاه جذب اتمی آنالیز می گردد می توان Ag, Cu,Pb,Zn,  Co، Au، Se، Li، Na، K، Mg، Ca، V، Cr، Fe، Ni، Al، Cd، Mo، Pt، Sr، Mn، Ti، Sn، Ba را نام  برد.