جغرافیا

   ترکیه امروزی در سال 1923 از بقایای سرزمین آناتولی و از امپراتوری شکست خورده عثمانی توسط قهرمان ملی این کشور بنا نهاده شد.در پی تلاش رهبران و طرفداران آن امروزه دارای جامعه ای گسترده و حکومتی با زیر ساختهای جدید می باشد .
   پس از یک دوران تک حزبی در سیاست این کشور تجربه حکومت چند حزبی به بیشاز 1970 نفر از افراد ائتلاف دموکراتیک و صلح طلبان این کشور اجازه شرکت و برنده شدن در انتخابات سراسری این کشور را داد.از آن پس احزاب سیاسی در ترکیه رو به افزایش نهادند اما در اثر بعضی از جریانات نظامی دموکراسی در این کشور دچار بیثباتی گردید که سر انجام همه این تحرکات بازگشت قدرت به غیر نظامیان بود.همچنین در سال 1974 این کشور با مداخله نظامی در قبرس مانع بازپس گیری جزیره توسط یونان گردید و از زمان به بعد به عنوان یک حکومت مستقل به نام ترک جمهوری ترک نشینان ساکن شمال قبرس و فقط توسط ترکیه به رسمیت شنا خته شد .
   شورشیان جدایی طلب کد نیز در سال 1984 اقدام به ایجاد یک حزب نمودند که امروزه به عنوان حزب کنگره مردم کردستان و یا kongra-gel شناخته میشود و با بیش از 30000هزار عضو فعال بیش از هر مسئله دیگر توجه ارتش را به خود جلب کرده بود.اما پس از دستگیری رهبران این حزب در سال 1999 بسیاری از آنان از ترکیه متواری بویژه به سمت شمال عراق متواری گردیدند.ترکیه در سال 1945 به عضویت سازمان ملل در آمد و در 1952 به عنوان یکی از اعضاء ناتو به رسمیت شناخته شد.در سال 1964 ترکیه به عنوان یکی از متحدان جامعه اروپا درامد و در طی دهد گذشته تلاشهای بسیاری در راستای توسعه دموکراسی و اقتصاد در این کشور صورت گرفته است تا این بتواند خود را به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا وارد مطرح نماید.


  جغرافیای طبیعی
 ترکیه پیوندگاه دو قاره مهم آسیا و اروپا است. ترکیه در جنوب شرقی اروپا و جنوب غربی آسیا واقع شده است و بین 5/36 و 42 درجه عرض شمالی و 26 و 45 درجه طول شرقی در نیمکره شمالی قرار گرفته است، سرزمین ترکیه بصورت مستطیلی قابل تصور است که طول آن از شرق تا غرب 1660 کیلومتر و عرض آن بطور متوسط 550 کیلومتر می باشد. ترکیه از سه طرف با دریا احاطه شده است.دریای سیاه در شمال ، دریای مدیترانه در جنوب و دریای اژه است که دریای داخلی می باشد.این دریا از سمت شمال به وسیله تنگه بسفر به دریای سیاه و از طریق تنگه داردانل در جنوب به دریای اژه متصل میشود.این دو تنگه دریای سیاه را به دریای آزاد متصل می نماید و دارای اهمیت زیادی هستند. از دیدگاه وسعت ترکیه با 780,580 کیلومتر مربع مساحت (کمتر از نصف مساحت ایران) سی و پنجمین کشور جهان بشمار می‌آید.
کشورهای هم مرز ترکیه عبارتند از: آذربایجان 9 کیلومتر، ارمنستان 268 کیلومتر، ایران 499 کیلومتر، بلغارستان 240 کیلومتر، گرجستان 252 کیلومتر، عراق 352 کیلومتر، سوریه 822 کیلومتر، یونان 206 کیلومتر. بزرگترین دریاچه ترکیه، وان است که 676, 3 کیلومتر مربع وسعت دارد.

 
   - ناهمواریها
   ترکیه سرزمین کوهستانی و فلاتی مرتفع است که در غرب فلات ایران قرار دارد.در مرکز این فلات ناحیه همواری قرار گرفته و کوههای مرتفعی آن را محسور کرده است.معروف ترین کوههای ترکیه آلپهای بونتیک و آق داغ در شمال و توروس و انتی توروس در جنوب و آرارات که قسمت بزرگی از این کشور را پوشانیده است. بلندترین نقطه آن قله آرارات (165, 5 متر ) است. جلگه های آن عمدتا در ناحیه اروپایی و کناره دریای سیاه (در شمال) واقع شده اند. ترکیه دارای جزایر فراوانی از قبیل گوکجه، مرمره، ازون، بزجه، علی بی و تورکلی می باشد.
  آب وهوا
   آب و هوای آن معتدل و مرطوب است ترکیه دارای آب و هوای بسیار مستعد برای فعالیتهای کشاورزی است و هرگز کمبود آب نداشته است و تقریباً تمامی نیازهای غذائی خود را در داخل تأمین می‏کند.
     در ترکیه رودهای فراوانی جریان دارند از جمله: دجله، فرات ، قزل ایرماق ، سیحان ، سقاریه ، مندرس ، جیح از طویلترین رودهای آن می توان از: فرات (696 , 2 کیلومتر)، دجله (851 , 1 ) و قزل ایرماق (حدود 100 ,1 کیلومتر) نام برد که قسمت اعظم رودهای فرات و دجله در عراق جاری است.
 
   جغرافیای انسانی
 
-ترکیب و ساختمان جمعیت
 
از لحاظ توزیع سنی 8/41% جمعیت را افراد کمتر از 14 سال، 51% را افراد 15 تا 59 سال و 2/7% را نیز افراد بالاتر از 60 سال تشکیل داده و متوسط عمر مردان و زنان 7/53 سال است. در ترکیه میزان تولد 6 /39 در هزار و میزان مرگ و میر 5/13 در هزار و رشد جمعیت 5/2% است. میزان مرگ و میرکودکان نیز 145 نفر در هزار نوزاد می باشدبراساس آمار سال 1995 جمعیت زیر 17 سال ترکیه نزدیک به 20 میلیون نفر است. از اینرو می توان گفت علاوه بر رشد بالای جمعیت، جوانی آن نیز یکی دیگر از ویژگیهای ساختار جمعیتی ترکیه بشمار می‏رود. همچنین گفتنی است تا سال 1953 م شمار زنان به نسبت مردان رقم بالاتری را نشان می داد که بعد از این سالها این رشد تعدیل یافته و در حال حاضر مردان نسبت به زنان رقم بالاتری را به خود اختصاص می دهند.