• نمایش صفحه شماره 2

 • معرفی گروه D8

  نحوه شکل‌گیری

  گروه هشت کشور مسلمان درحال توسعه که اندونزی، ایران، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه در آن عضویت دارند، از جمله پیمان‌هایی است که به منظور ایجاد روابط مستحکم اقتصادی و تقویت نفوذ این کشورها در بازارهای جهانی و برقراری گفت‌وگو با هشت کشور صنعتی تشکیل گردیده است و پایه‌گذار آن نجم الدین اربکان نخست وزیر اسبق اسلام‌گرای ترکیه است که با سفر به  کشور های عضو در تیرماه سال 1375، زمینه تأسیس این گروه را فراهم نمود. گروه کشورهای موسوم به  D8در واقع از تشکیلات جانبی سازمان کنفرانس اسلامی است.

  این کشورها با جمعیتی بالغ بر 980 ملیون نفر، که هر کشور به جز مالزی دارای جمعیتی معادل 70 ملیون نفر است، دارای منابع طبیعی بسیار غنی  میباشد، با این وجود به دلیل عواملی چون وقوع  جنگ  به اندازه کافی توسعه نیافته اند.

   پس از یک سلسله نشست‌های مقدماتی، نخستین اجلاس سران D8 با حضور سه رئیس جمهور و چهار نخست‌وزیر و یک وزیر خارجه با هدف تقویت همکاری اقتصادی میان کشورهای مزبور و برقراری گفتگو با گروه هشت کشور پیشرفته صنعتی G8 رسما در تاریخ  25 خرداد ماه 1376 ( 15 ژوئن 1997) در استانبول آغاز به کار کرد.

  اهداف

  در بیانیه منتشر شده در اولین اجلاس سران، اهداف اصلی، چگونگی همکاری و همفکری اعضای گروه، ایجاد امکان عضویت سایر کشورهای در حال توسعه، برقراری رابطه با سایر سازمان‌های بین‌المللی به ویژه سازمان کنفرانس اسلامی و نحوه انتصاب مدیر اجرایی آن به تصویب رسید.

  از  اهداف اصلی این تشکل  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

   - توسعه اقتصادی و اجتماعی
  - تقویت موقعیت کشورهای در حال توسعه در اقتصاد جهانی
  - ایجاد تنوع و موقعیت‌های جدید در روابط بازرگانی
  - تقویت حضور در تصمیم سازی در سطح بین‌المللی
  - ارتقای سطح زندگی مردم درکشورهای عضو

  که اهداف فوق الذکر با تکیه بر اصول زیر می‌باشد:

  صلح، گفتگو، همکاری، عدالت، تساوی و مردم سالاری

  ایران اهداف کلی خود را در این سازمان به شرح زیر اعلام کرده است:

  - تقویت هرچه بیشتر نقش اسلام در میان اعضای گروه
  - همکاری اقتصادی با کشورهای عضو در جهت تحقق اهداف اقتصادی نظام از طریق بهره‌گیری از امکانات گسترده آنها
  - همکاری و همیاری با کشورهای عضو در عرصه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و تحکیم پیوندهای سیاسی
  - همکاری و اتخاذ مواضع مشترک اقتصادی در میان کشورهای در حال توسعه مسلمان در عرصه روابط اقتصادی بین‌المللی
  - همکاری و هماهنگی در امور صنعتی و فناوری
  - تحکیم پیوندهای سیاسی از طریق همکاری‌های همه‌ جانبه
  - استفاده از تجارب کشورهای عضو در جهت رفع تنگناهای اجتماعی  و اقتصادی و بهره‌گیری از گروه به منظور برخورد با تهدیدها و چالش‌های بین المللی.

  عضویت در این گروه برای دیگر کشورهای در حال توسعه که به اهداف و اصول آن پایبند باشند امکان‌پذیر است و مانعی نیز جهت عضویت آنان در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نخواهد بود. بر اساس تصمیمات اجلاس سران این هشت کشور که در 15 ژوئن 1997 در ترکیه برگزار شد، ساختار تشکیلاتی سازمان مزبور به شرح زیراست:

   الف) اجلاس سران: به عنوان ارگان عالی متشکل از روسای جمهور و نخست وزیران، هر دو سال یک بار تشکیل جلسه می‌دهند. اولین اجلاس سران گروه در سال 1376( 1997) در استانبول، دومین اجلاس در سال 1377( 1999) در داکا، سومین آن در اسفند ماه 1379( 2001) در قاهره و چهارمین نشست سران در بهمن 1383( 2004) در تهران برگزار شد.

  ب) شورای وزیران: این شورا به عنوان « رکن سیاسی» و تصمیم‌گیری با حضور وزرای خارجه هشت کشور سالی یک بار تشکیل جلسه خواهد داد. شورای وزیران تاکنون هشت اجلاس رسمی و چهار نشست غیر رسمی برگزار نموده است. هفتمین نشست رسمی وزرای خارجه در تاریخ 27 بهمن 82 به فاصله دو روز قبل از چهارمین اجلاس سران در تهران تشکیل گردید. هشتمین اجلاس رسمی وزرای خارجه نیز در تاریخ 6 مهر ماه 1383 در نیویورک برگزار شد.                               
  ج) کمیته متشکل از کارشناسان ارشد هر کشور: به عنوان «رکن اجرایی و نظارتی» با حضور معاونان وزرای خارجه هشت کشور سالی دوبار برگزار می‌شود. کمیسیون نیز تعداد 17 اجلاس رسمی و دو اجلاس غیر رسمی و یک اجلاس ویژه داشته است. پانزدهمین نشست کمیسیون در تاریخ 26 بهمن 82 قبل از هفتمین نشست وزیران خارجه و چهارمین اجلاس سران در تهران تشکیل گردید. شانزدهمین نشست مزبور در تاریخ 21-20 تیر ماه 83 در تهران و هفدهمین نشست در تاریخ 6 مهر ماه 1383 در نیویورک برگزار شد. هجدهمین نشست کمیسیون مقامات ارشد، نیز در تاریخ دوم خرداد ماه 1384 در تهران برگزار گردید.
  د) نحوه هماهنگی تصمیم گیری: کلیه تصمیمات در ارکان  D8 بر اساس نظرسنجی جمعی اتخاذ می شود. هر یک از اعضای کیمسیون مقامات ارشد مسئول هماهنگی ملی در کشور خود خواهند بود.
  به منظور انجام هماهنگی و حفظ تماس منظم بین کشورهای عضو، میزبان اجلاس فعلی به عنوان رئیس اجلاس بعدی عمل نموده و یک مدیر اجرایی برای هماهنگی امور گروه منصوب خواهد نمود. مدیر اجرایی نسبت به مکاتبه و ارتباط کارآمد بین کشورهای عضو، تسریع در تبادل اطلاعات و نظارت بر ارائه خدمات به جلسات اقدام خواهد نمود.
  اجلاس سران با شرکت رؤسای دولت‌های کشورهای عضو و شورای وزیران امورخارجه در سال یکبار و اجلاس کارشناسان ارشد در سال دو بار برگزار می‌شود. رئیس اجلاس سران تا برگزاری اجلاس بعدی ریاست را کماکان به عهده خواهد داشت.
  وزرای خارجه این هشت کشور نیز شورای وزیران و رکن سیاسی گروه را تشکیل می‌دهد و نشست سالانه آنان قبل از اجلاس سران برگزار میشود. همچنین کمیسیون مقام‌های ارشد متشکل از مقام‌های ارشد وزارت خارجه هشت کشور عضو است و رکن اجرایی گروه را تشکیل می‌دهند. دومین اجلاس سران در نوامبر 1998 در داکا پایتخت بنگلادش برگزار شد.

  در اعلامیه تصویب شده در اولین اجلاس سران، اهداف و انگیزه‌های این گروه تشریح شده است. این اعلامیه موارد متعدد همکاری را در برمی‌گیرد، ولی هدف اصلی همان توسعه اقتصادی و اجتماعی است که برای نیل به این اهداف انجام همکاری‌هایی در زمینه صنعت، تجارت، حذف موانع تجاری، استفاده از توانمندی‌ها برای اعتلای سهم این کشورها در تصمیم‌گیری‌های جهانی، توسعه کشاورزی، فقرزدایی، توسعه ارتباطات و اطلاع‌رسانی، انتقال علوم و تکنولوژی، مالیه، بانکداری، انرژی، محیط زیست …. پیشنهاد شده است.

  1 2 3
  لینک های مرتبط با این بخش
   ایران
   ترکیه
   جغرافیا
   زمین شناسی
   مخاطرات طبیعی
   منابع و ذخایر
   مصر
   جغرافیا
   زمین شناسی
   مخاطرات طبیعی
   منابع و ذخایر