ترکیه

این کشور از نظر استراتژیکی اهمیت به سزایی دارد، زیرا حلقه ی رابط بین اروپا و آسیا می باشد. فلات مرکزی آناتولی در شمال و جنوب و شرق، توسط سلسله جبال آناتولی محصور شده، و قله آرارات با ارتفاع 5165 متر در شرق  این فلات واقع شده است. سواحل شمال، جنوب و غرب  ترکیه، دارای آب و هوای مدیترانه با زمستانهای کوتاه و معتدل، وتابستانهای گرم و طولانی است. قسمتهای مرکزی ترکیه، خشک ولم یزرع بوده و میانگین بارش سالانه آن، کمتر از 25 سانتی متر است. علاوه بر دامپروری، کشاورزی نیز درآن معمول است و محصولات عمده آن عبارتند از: گندم ـ جو ـ تنباکو ـ زیتون ـ نیشکر ـ چای ومیوه. ترکیه از لحاظ تولید آهن ـ فولاد ـ کروم ـ زغال سنگ و لیگنیت در خاورمیانه، موقعیت والایی دارد
ترکیه یکی از پیشروترین کشورهای در حال توسعه در زمینه اقتصاد و فناوری است. توسعه این کشور به‌ویژه در سال‌های اخیر، شتاب رشد بالاتری را تجربه کرده است. فضا یکی از زمینه‌هایی است که ترک‌ها برای رشد اقتصاد، علم و فناوری در کشور خود بر روی آن حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند. در بعد اقتصادی، ترکیه به توسعه خدمات مخابراتی ماهواره‌ای خود می‌اندیشد و در بعد دانش و فناوری،‌ برنامه ساخت ماهواره‌های کوچک و متوسط را با همکاری سایر کشورها دنبال می‌کند. رابطه نزدیک با اتحادیه اروپا و همچنین عضویت در ناتو، مسیر ترکیه را در کمک گرفتن از کشورهای پیشرفته هموار کرده است.
ترکیه کشوری است مسلمان، با موقعیت راهبردیِ جغرافیایی و سیاسی. این کشور به لحاظ جغرافیایی نقش یک پل بین اروپا و آسیا را ایفا می‌کند و علی‌رغم عدم توفیق در عضویت دائم در اتحادیه اروپا، دارای پیوندهای قوی سیاسی، اقتصادی و نظامی با جهان غرب است .


ترکیه کشوری است با فرهنگی غنی، مردمی اصیل و طبیعتی زیبا و متنوع. این سرزمین زیبا همچنین به‌عنوان مهد بسیاری از تمدن‌ها در طول تاریخ شناخته شده است. در نتیجۀ موقعیت جغرافیایی این کشور، ترکیه در واقع به‌عنوان پل ارتباطی شرق و غرب ایفای نقش نموده است و ملت ترکیه دائماً با فرهنگ‌های بسیاری در ارتباط بوده‌اند. در طی قرون، سلاطین بسیاری آمده و رفته‌اند و هر کدام از خود ردّی در این کشور بر جای نهاده‌اند. یک بخش فوق‌العاده و بسیار مهم تاریخ ترکیه مربوط به‌مرحلۀ رشد ‌کلیسای اولیه در این کشور است. در دوران امپراتوری روم، پولس رسول سفرهای بشارتی زیادی به‌سرزمینی که اکنون ترکیه خوانده ‌می‌شود داشت. حتی هفت کلیسای ذکر شده در کتاب مکاشفه در ترکیه امروزی واقع شده‌اند.
امپراتوری عثمانی بزرگترین و مقتدرترین امپراتوری اسلامی در طول تاریخ بوده است. این امپراتوری تا اوایل دهۀ ۱۹۰۰ ترکیه را تحت کنترل خود داشت. در بحبوحۀ آشوب‌های جهانی و داخلی، به رهبری مصطفی کمال یا آتاتورک (‌به‌معنای لغوی پدر ترک)، ترکیه ‌به‌سوی دوران پیشرفت نوینی هدایت شد. نفوذ و ایده‌های وی آنچه را ما امروزه به‌نام ترکیه می‌شناسیم شکل بخشید.
ترکیه نقطه تلاقی دو قاره مهم آسیا و اروپایی می باشد. ترکیه در جنوب شرقی اروپا و جنوب غربی آسیا واقع شده است و بین 5/36 و 42 درجه عرض شمالی و 26 و 45 درجه طول شرقی در نیمکره شمالی قرار گرفته است ، سرزمین ترکیه بصورت مستطیلی قابل تصور است که طول آن از شرق تا غرب 1660 کیلومتر و عرض آن به طور متوسط 550 کیلومتر می باشد. ترکیه از سه طرف به وسیله دریا احاطه شده است. از وسعت ترکیه با 578/814 کیلومتر مربع مساحت (کمتر از نصف مساحت ایران) سی و پنجمین کشور جهان محسوب می گردد. ترکیه دو همسایه اروپایی و شش همسایه آسیای دارد. از شمال با کشورهای مشترک المنافع با 610 کیلومتر ، در شرق با جمهوری اسلامی ایران 454 کیلومتر ، با عراق 331 کیلومتر در جنوب با سوریه 877 کیلومتر در قسمت غربی با یونان 212 کیلومتر با بلغارستان 269 کیلومتر مرزهای مشترک دارد.

لینک های مرتبط با این بخش
 جغرافیا
 زمین شناسی
 مخاطرات طبیعی
 منابع و ذخایر