• نمایش صفحه شماره 3
 • کانی های صنعتی
  آزبست Asbestos

  وزارت تجارت خارجه مصر (The Ministry of Foreign Trade) در ژانویه 2005، واردات و تولید انواع آزبست و مواد آزبستی را ممنوع اعلام نمود و انجام پیمان های موجود تنها اجازه می دهد که تحت نفوذ نیروی کنترل صنعت قرار گیرند.این تصمیم گیری آزبست را ممنوع می سازد و از تجمع مستمر کارگرانی که به نسبت های بالای آزبست در محیط کاری خود و ایجاد انواع سرطان اعتراض دارند، جلوگیری می نماید (Kazan- Allen 2004).

  سیمان  Cement
  تولید کنندگان اصلی سیمان درمصر به ترتیب ظرفیت عبارتند از :
  شرکت سیمان مصر، شرکت سیمان Assuit ، شرکت سیمان پورتلندTourah، شرکت سیمان Suez، شرکت سیمان ASEC، شرکت سیمان ملی و سیمان پورتلند Alexandria می باشد (Arab Union for Cement and Building Materials, 2004).
  اهمیت استراتژیکی سیمان مصر در حوضه دریای مدیترانه براساس حجم بازار داخلی است که در حدود 25 میلیون تن در سال می باشد. سیمان سوئز 3 تولید کننده اصلی دارد که شامل Quattamiah, Suez, Tourahall  می باشد که به وسیله کوره های پیشرفته تجهیز می شود و ظرفیت کل آن در حدود  8 میلیون تن در سال برای بازارهای داخلی و خارجی می باشد (International Cement Review 2004).

  نیتروژن Nitrogen
   یک کارخانه آمونیاک بزرگ مقیاس در منطقه صنعتی Suez در نزدیکی Ain el Sokhna ساخته شده است که تولید و صادرات آمونیاک کشور مصر را به عهده دارد. ظرفیت کارخانه آمونیاک 2000 تن در روز می باشد که بزرگترین مقدار تولید در نوع خود در کشور مصر می باشد.
  شرکت صنایع پایه مصر Egypt Basic Industries Co. یک شرکت پروژه ای است که ترکیبی از شرکتهای مختلف صنعتی می باشد.

  سنگهای فسفاته Phosphate Rock
  شرکت فسفات دریای سرخ Red sea phosphate Co. با شرکت فسفات El Nasr در سال 2004 ادغام شده و به نام شرکت معدنی El Nasr El Nasr mining Co. (NMC) تغییر می کنند.
  معادن فسفات شرکت کودشیمیایی Abu zabal  نیز باشرکت NMC ادغام می شود. در نتیجه NMC یکی از شرکتهای معدنی مصر با فعالیت های گسترده از Alexandria در شمال تا Aswan در جنوب می شود.
  NMC علاوه بر سنگ فسفاته، باریت، فلدسپار، ژیپس، ایلمنیت، اکسیدآهن، کائولن، کوارتز و تالک را نیز استخراج می کند 2004)   (El Nasr mining. پروژه فسفاته Abu Tartu وزارت صنعت و تکنولوژی در منطقه ای در حدود 50 کیلومتری غرب El Kharge و 650 کیلومتری جنوب قاهره قرار دارد. این پروژه شامل دو فعالیت تولیدی اصلی در معدن و کارخانه می باشد.
  نهشته های فسفاته ناحیه ای در حدود 1200 کیلومترمربع را تحت پوشش خود قرار می دهد که یک دهم آن از لحاظ زمین شناسی مورد اکتشاف قرار گرفته است. در اکتشاف این نهشته ها 715 میلیون تن ذخیره فسفاته با میانگین ضخامت 5/3 متر تخمین زده شده است.
  در سال 2004، اکتشاف به ناحیه ای در حدود 14 کیلومترمربع محدود شد که ذخایر آن 65 میلیون تن از نهشته های فسفاته سالم Fresh و در حدود 20 میلیون تن نهشته فسفاته اکسید شده تخمین زده شد که به صورت معدنکاری روباز Open Pit می توانند استخراج شود (Ministry of Industry and Trade, 2004) .

  ماسه و گراول Sand and Gravel
  در حدود 15 موقعیت با ماسه سیلیس عیار بالا شناسایی و گزارش شده اند . نهشته های اصلی Wadi El- Dakhi و Wadi Qana در شرق Desert قرار گرفته اند. El- Gunnah Gebel در جنوب Sinai و El-Maadi درنزدیکی قاهره قرار گرفته اند.
  تصور می شود که Wadi El- Dakhi بزرگترین نهشته در کشور است اما جزئیات ذخایر آن مطالعه نشده است. ذخایر ممکن در Wadi Qana، 1 بیلیون تن تخمین زده شده است. ذخایر ممکن در Gebel El- Gunnah بیش از 1 بیلیون تن تخمین زده شدده است (Mbendi Co. 2004).

   

   

   

   

  1 2 3