• نمایش صفحه شماره 2
 • صنایع معدنی


  در مقایسه با مساحت کشور مصر و سطح جمعیت آن، منابع معدنی آن اندک می باشد. از مهمترین منابع طبیعی این کشور می توان به نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ، کانسنگ آهن، سنگ آهک، فسفات، منگنز، تانتالیم، آلومینیوم، باریت، بنتونیت، فلدسپار، فلوئورسپار، کائولن، فسفات، نمک، گوگرد، ورمیکولیـت، ژیپس، تالک، آزبست، سرب و روی اشاره نمود.
  از مهمترین صنایع کشور مصر می توان منسوجات، مواد شیمیایی، فرآوری غذا، توریسم، صنایع دارویی، هیدروکربورها، مواد ساختمانی، سیمان و ذوب فلزات نام برد.
  قدیمی‌ترین معدن طلا (4000 سال قبل از میلاد مسیح) در بین‌النهرین، در خاورمیانه ومربوط به سومریان بوده ‌است. یافته‌ها نشان می‌دهد بین سال‌های2654 تا 2685 قبل از میلاد در آبیدوس(Abydos)  و نگده(Nagada)  مصر، زرگری مرسوم بوده‌است. این زمان به پیش از تاریخ استفاده از نقره برمی‌گردد. در این زمان استفاده از طلا در جواهرسازی و تزئینات، بجز برای فرعونیان، خانواده آن‌ها، کاهنین و مقامات بلند پایه ممنوع بود. براساس اطلاعات محلی در مصر، طلا برای اولین بار در نیل آبی و معادن خاص گزارش شده که به سال 2200 قبل از میلاد برمی‌گردد(O.Medenbach,H.Wilk1986).
  شرکت Centamin‌ مصر یک شرکت اکتشاف مواد معدنی بودکه اکتشاف طلا را از سال 1995 درمصر آغاز نمود. از سال 1977 تا 1955، نقشه کشی زمین شناسی، پی جویی و نمونه گیری انجام گرفت.
  شرکت Centamin‌ یک مجوز بهره برداری 160 کیلومتر مربعی برای پروژه طلای Sukari Hill داشت و این پروژه برای توسعه اصولی آن اتخاب نمود تا نزدیکی آن به زیرسازی آشکار شود. این پروژه بخشی از Centamin‌ شرق بود که شامل نهشته های Abu Marawat، Baramiya و Hamama بود.
  نهشته Sukari Hill  در ناحیه Sukari  قرار داشت و با 5/2 کیلومتر طول در تپه گرانیتی پورفیری رخنمون یافته است و در حدود 700 کیلومتری جنوب قاهره و 25 کیلومتری غرب Marsa Alam دردریای سرخ قرار گرفته است.
  نهشته های اصلی فسفات کشور مصر از معادن Isna Hamrawayn، Safajah استخراج می شوند. نهشته های ذغال بخصوص در معادن Maghara در شبه جزیره سینا Sinai به طور گسترده قرار گرفته اند.
  نهشته های منگنز در بیابان شرقی کشور مصر قرار دارند که منبع اولیه تولید منگنز در سال 1967 بود و مخازن منگنز در شبه جزیره سینا Sinai قرار دارند. کانسنگ آهن در کشور مصر در نهشته های Aswan استخراج می شود و عملیات توسعه آن در al- Wahat al- Bahriyah Oasis انجام می شود. نهشته های کرومیم، اورانیم و طلا نیز در این کشور یافت می شود
  منطقه Serabit el- khadim  در موقعیت´02 °29 عرض شمالی و´28°33 طول شرقی در حدود 40 کیلومتر شرق Abu zanima و در Sinai قرار دارد و از طریق Wadi Baba و Wadi Graf قابل دسترسی است.نزدیکترین راه دسترسی به منطقه توسط وسائط نقلیه غیرقابل عبور است و نیاز است که در حدود 8 کیلومتر پیاده طی شود.
  زمین شناسی اصلی ناحیه وابسته به زون ریفتی دریای سرخ می باشد. ساختار زمین شناسی Sinai به 2 گروه تقسیم می شود:
  یکی سنگهای پی سنگ پرکامبرین که عمدتاً درجنوب قرار دارند و دیگری منطقه مثلثی لایه های رسوبی در شمال که ضخیم تر بوده و در نزدیکی سواحل دریای مدیترانه واقع شده اند.
  مرز بین این دو در یک صفحه شرقی- غربی از Gebel Hamman Faraun  از خلیج Suez تا Nuweiba در خلیج Aquba قرار دارد و این رویداد همزمان با پرتگاه های Tih و Egma در مرکز شبه جزیره عربستان اتفاق می افتد.
  زمین شناسی سطحی براساس سن به 7 گروه تقسیم می شود ( از قدیم به جدید):
  نفوذیها و دگرگونه های پرکامبرین، چینه های رسوبی ژوراسیک، سنگ آهک و دولومیت های سنومانین- تورونین Cenomanian- Turonian، چاک های سنونین Senonian Chalk، چاک و سنگ آهک های ائوسن، رسوبات الیگوسن - میوسن و دایکهای میوسن و آبرفتهای کواترنری.
  توده Sinai از سنگ های قدیمی پرکامبرین تشکیل شده که در جنوب شبه جزیره، 75% ناحیه با سنگهای متبلور پوشیده شده است.
  منطقه Serabit el- khadem شامل شیست، گنیس، آمفیبولیت، میگماتیت ( نفوذی های گرانیتی) می باشد. همچنین رخنمونهایی از مرمر و سن آهک نیز وجود دارد که رخنمونهای زیاد سنگ آهک در Serabit ناشی از تاریخ طولانی معدنکاری مس و فیروزه می باشد.
  زمین ریخت شناسی ناحیه ‍Sinai تحت تاثیر فرسایش اولیه ناشی از آب ایجاد می شود. Greenwood ( 1997) شبه جزیره را به صورت 9 ناحیه زمین ریختی توصیف کرد که شامل تلماسه ها در شمال و شمال غرب، توده های جزیره ای، خطوط ساحلی Suez، فلات Tih، زهکشی بحرالمیت، دره های تقسیم کننده، دشت Qa، توده Sinai و خطوط ساحلی Aqaba می باشد.
  Serabit el- khadim وابسته به ناحیه زمین ریختی دره های تقسیم کننده در بخش پایینی- میانی جنوب شبه جزیره است. ناحیه بزرگتری در اطراف Serabit el- khadim از Wadi Graf تا Wadi Baba تحت فرسایش شدید به ماسه سنگ زیرین خود نفوذ می کند. این مناطق جهت اکتشاف مس و فیروزه می باشند. در جنوب این ناحیه، معدن پیشرفته منگنز در Umm Bugma قرار دارد که از طریق ردیابی در شرق یا شمال Wadi sidra  و جنوب wadi baba می باشند.
  با عنایت به این که عمدتاً در کشور مصر انواع سازندهای متشکله را در مقطع برش عرضی رود نیل Nile بررسی می کنند، لذا معدنکاری در کشور مصر نیز عمدتاً وابسته به رود نیل است. فلزات و سنگهای گرانیتی عمدتاً در بیابان های مصر یا جایی که شرایط زندگی بسیار سخت است، یافت می شوند. آغاز به کار Maghara با استخراج Serabit el- khadim با بیش از 15 کیلومتراست.
  یافته های فراوان از کانسارهای نزدیک سطح مس و فیروزه، کلونی های معدنی که به کندی به سمت جنوب جابجا می شوند و رگه های مختلف در این منطقه وجود دارند.
  در 3500 سال قبل از میلاد، رگه های توده ای فیروزه ای Serabit el- khadim کشف شد. 2 هزار سال بعد مقادیر زیادی فیروزه از Serabit el- khadim استخراج شده و به Wadi Metalla حمل شد تا در  Cl- markha ( در جنوب Abu zenima ) مستقر شود و سپس توسط کشتی و قایق به خارج از کشور مصر حمل شود. بیشتر کانی شناسی طلا در Sukari با سولفید ها مرتبط است. پیریت، فراوانترین سولفید موجود می باشد و پس از آن آرسنوپیریت فراوان ترین است. سولفید ها در سنگ های آلتره و دگرسان شده و رگه های کوارتز یافت می شوند.
   در پایان سال، منابع Sukari، 91400 کلیوگرم طلا ( 94/2 میلیون تروی اونس Troy ounces ) گزارش شده است ( گزارش شرکت Centamin مصر 2005).
  شرکت Gippsland اعلام کرده است که سازمان زمین شناسی و معادن مصر اکتشاف 8 منطقه برای پی جویی طلا در حوضه Wadi Allaqi را واگذار کرد که در 160 کیلومتری جنوب شرق Aswan در جنوب غرب بیابان شرقی قرار دارد.
  زمین شناسی ناحیه Wadi Allaqi عمدتاً در بخش جنوبی شامل رسوبات کامبرین پایانی سپر عربی و به سمت کمربند شمال غرب- غرب حاوی کمپلکس های گابرو/ گرانیت، شیست متارسوبی و متادگرگونه و آمفیبولیت ها می باشند که با ناپیوستگی بر روی ماسه سنگ های گروه Nubia به سن کرتاسه فوقانی قرار دارند.
  در داخل 12000 کیلومتر مربع ناحیه Wadi Allaqi، حدود 19 نهشته طلای قدیمی شناخته شده است.
  8 پروژه طلای Gippsland شامل Haimur، دره رود نیل بلوک A، دره رود نیل بلوک E، Seiga،  Umm El Tuyer، Umm Garayat koleit، Umm Uurayyat و Umm shashoba می باشد و هیچ معدنکاری قبل از دهه 1950 در این محدوده انجام نگرفته است (Gipplland ltd. 2004).

  آهن و فولاد  Iron and steel
  شرکت آهن و فولاد مصر در معدن El-Gedida که در حدود 23 کیلومتری شمال شرق  El Bahariya Oasis در غرب بیابان قرار دارد و در حدود 9/2 میلیون تن کانسنگ آهن لیمونیتی Limonitic iron ore تولید می کند. تمامی محصولات بسته بندی شده وتوسط راه آهن به کارخانه آهن و فولاد (Hadisolb) Helwan مصر فرستاده می شوند، تا ذوب در آنها صورت گیرد. این معدن روباز  Open pit، کانسنگ آهنی با عیار در حدود 52% فلز و عیار 43% برش های فلزی تولید می شود. این توده معدنی Ore body در حدود 7 متر ضخامت و 120 میلیون تن ذخیره داشته است.کشور مصر اگرچه دارای نهشته های با عیار بالای آهن است که در جنوب شرق Aswan شناسایی شده است، ولیکن یک وارد کننده کانسنگ آهن نیز می باشد ( کنفرانس ملی امریکا، تجارت و توسعه 2004).
  گروه Ezz-el Dekheila برنامه خود را با فراگیری، تثبیت و سرمایه گذاری ادامه می دهد و ظرفیت آن در حدود 2/5 میلیون تن در سال می باشد (Metal Bulletion Monthly 2004) .
  صادرات EZDK در سال 2004، معادل 6/624 میلیون دلار است که به 900 میلیون دلار در سال 2005 رسید (News Flash 2004). دولت مصر واردات را در فولاد محدود کرده و به 5%  از 20% رسانده است که این کاهش در آغاز ژانویه سال 2004 شروع شد. اگرچه این روند کاهشی می تواند در نهایت فرصت های تازه ای در بازار مصر فراهم نماید، ولیکن حداقل بازتاب سریع را انتظار داریم زیرا قیمت فولاد در مصر کمتر از سایر بازارهاست. در سال 2004، فولاد در مصر 350 دلار بر تن فروخته شد که با 370  و 380 دلار بر تن درعربستان سعودی و سایر بازارهای محلی قابل مقایسه است.
  قیمت فروش برای فولاد وارداتی از لیتوانی، رومانی، ترکیه و اکراین تغییر نمی کند  ) (Metal bulletin 2004. شرکت فروآلیاژهای مصر (Efaco) کار تولید و پخش 75% فروسیلیس در بازارهای داخلی و بین المللی را انجام دادند. تصور می شود که کارخانه Aswan شرکت فروآلیاژهای مصر (Efaco) در Edfu، مرکز صنعتی تولید فروسیلیس در خاورمیانه باشد. این موقعیت خوبی است زیرا محدوده آن در نزدیکی منبع الکتریکی و دسترسی آسان به کوارتز خالص در ناحیه Umm Hegleg می باشد که در 100 کیلومتری Edfu قرار گرفته است و این تولید در صنایع آهن و فولاد کاربرد دارد.
  Efaco، حاوی چهار کارگاه است که هر یک 50000 تن در سال ظرفیت دارند ( شرکت فروآلیاژ مصر، 2004).

  منیزیم  Magnesium
  شرکت بین المللی منیزیم Magnesium International ltd. (MIL) اعلام کرد که در حدود 88000 تن در سال منیزیم در Sokhna port  در  Ain Sokhna ساخته می شود که در کانال سوئز Suez Chanal در 110 کیلومتری شرق قاهره Cairo و 50 کیلومتری جنوب شهر سوئز Suez  قرار دارد.
  کوره ذوب توسط شرکت سرمایه گذاری مشترک منیزیم مصر (EMAG) کار می کنند. پروژه EMAG یک شرکت سرمایه گذاری مشترک بین MIL و Amiral Investments (هر یک50 %)می باشد  (Magnesium Intemational ltd. 2004).
  دولت های مصر و چین پیمانی را برای ساخت یک کارخانه و تولید سولفات منیزیم امضا نمودندکه برای بهبود و تقویت خاک، به عنوان یک افزاینده به غذای احشام و یک جزء سازنده در صنعت داروسازی کاربرد دارد.این کارخانه، اولین کارخانه در نوع خود در خارومیانه بوده است که 27000 تن در سال سولفات منیزیم تولید کرده و در حدود 5% کل تولید جهان را به خود اختصاص داده است (American Chamber of Commerce in Egypt 2004) .

  تانتالیم Tantalum
  شرکت Gippsland ltd نتایج مطالعه امکان دسترسی به بانک اطلاعات (BFS) را منعکس می سازد که به وسیله Lycopodium pty. Ltd برای 4 میلیون تن از ذخایر کانسنگ پروژه قلع- تانتالیم Abu Dabbab تخمین زده شده است.
  Gippsland تولید این پروژه را 300 تن در سال پنتاکسید تانتالیم تخمین زد که این شرکت دومین تولید کننده تانتالیم بعد از استرالیا می باشد. همچنین در حدود 1000 تن در سال فلز قلع در کنسانتره استخراج شده است.
  Tantalum Egypt LLC یک شرکتی بود که از سرمایه گذاری شرکت های Gippsland و EGSMA ( هر یک 50%) به وجود آمده بود و با عملیات معدنکاری خویش، نهشته تانتالیم Nuweibi را 98 میلیون تن تخمین زدند که در 17 کیلومتری پروژه Abu Dabbab قرار دارد (Mining Magazine 2004).

    

  1 2 3