پ‍ژوهشهای بین‌المللی:

مرکز پژوهشهای بین المللی سازمان زمین شناسی در راستای سیاستهای دولت جمهوری اسلامی ایران در جهت شناخت استعدادهای بالقوه علوم زمین در سطح منطقه و جهان و همکاری مشترک با سایر کشورها، در تبدیل به فعل نمودن این استعدادها و استفاده بهینه از امکانات موجود در جهت توسعه اقتصادی در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی تاسیس شد. بخش پژوهشهای بین المللی مرکز پژوهشهای کاربردی سازمان زمین شناسی در جهت توسعه ارتباطات بین المللی در سال نوآوری و شکوفایی، پروژه های نوینی را در دست اجرا دارد. 
اهدافی که این مرکز به منظور تحقق آن ایجاد شده است عبارتند از:
-نوآوری در زمینه اجرای پروژه های بین المللی و توسعه روابط با کشورهای آمریکای لاتین
- طراحی و ایجاد بانکهای اطلاعاتی علوم زمین برای اولین بار در حوزه کشورهای اسلامی
- ایجاد بزرگترین مرکز آزمایشگاهی خاورمیانه در راستای اعتلای نام ایران اسلامی
- فراهم نمودن بستر مناسب برای فعالیت متخصصین متعهد علوم زمین
- اطلاع رسانی کامل و جامع در حوزه علوم زمین و زمینه های مرتبط
- فراهم نمودن فرصتهای برابر برای عموم افراد جامعه در زمینه علوم معدنی و سرمایه گذاریهای مرتبط در جهت تحقق عدالت اجتماعی
- گسترش همکاریها با تمامی مراکز تولید کننده اطلاعات و فعال در کلیه شاخه های علوم زمین در سطح بین الملل برای تبادل اطلاعات و اطلاع رسانی متمرکز و ساخت یافته
- ایجاد امکانات سخت افزاری و نرم افزاری به منظور گردآوری و نگهداری اطلاعات علوم زمین
- هماهنگ سازی سیاست‌ها و استانداردهای تولید و ارائه اطلاعات مکانی علوم زمین
- افزایش بکار گیری اطلاعات علوم زمین در پی جویی و کشف منابع زمینی در سطح جهانی
- اطلاع رسانی پتانسیل های زمینی در سطح منطقه ای و جهانی به منظور جذب سرمایه
- ارائه اطلاعات پایه علوم زمین بصورت جامع و دقیق در جهت کاهش ریسک سرمایه گذاری در کلیه طرحهای عمرانی، معدنی، محیط زیست، انرژی و ارتباطات


در این راستا یکی از مهمترین و کاربردی ترین بخشهای این سایت به بخش پژوهشهای بین المللی اختصاص یافته است که این بخش به معرفی طرح ها و پروژه های بین‌المللی مشترک با سازمان زمین‌شناسی کشور می‌پردازد. پرژوه های بین المللی مختلفی که در این بخش معرفی می شود شامل معرفی پایگاه داده های کشورهای عضو اکو، معرفی پروژه های کشورهای عضو آلبا، معرفی پروژه های مختلف آفریقا می باشد.

کشورهای عضو آلبا
یکی از پروژه های نوینی که سازمان زمین شناسی در راستای اهداف گسترش روابط بین المللی در سال شکوفایی و نوآوری در آن فعالیت می کند، پروژه پایگاه داده های کشورهای عضو آلبا می باشد. آلبا مجموعه ای از کشورهایی است که بر اساس طرحی از انسجام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشورهای واقع در کارائیب و آمریکای جنوبی پایه گذاری شده و دارای اشتراکاتی در زمینه فضاهای جغرافیایی، پیوندهای تاریخی و فرهنگی، نیازها و پتانسیلهای مشترک می باشد.
هم اکنون در این مجموعه 5 کشور ونزوئلا، نیکاراگوئه، بولیوی، کوبا و دومینیکا عضویت دارند. سازمان زمین شناسی در جهت توسعه ارتباطات جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عضو آلبا در صدد ایجاد پایگاه ملی داده های علوم زمین آلبا می باشد. اطلاعات موجود در این زمینه در سایت http://www.geoalba.com موجود می باشد.

کشورهای عضو اکو
سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) با هدف توسعه فعالیتهای معدنی، صنعتی و تجاری مابین کشورهای عضو بنیانگذاری گردیده است. این سازمان برای ایجاد همکاری های اقتصادی، فنی و فرهنگی میان کشورهای عضو تاسیس شد. پایگاه داده های ملی علوم زمین کشورهای اکو (GDEC)  در پاسخ به نیاز روز افزون به مراکز مدیریتی، مالی و تحقیقیاتی اکو در زمینه اطلاعات علوم زمین تاسیس شد. کلیه داده های علوم زمین در پایگاه ملی داد های علوم زمین اکو به پنج دسته اصلی تقسیم شده است که شامل زمین شناسی، منابع و ذخایر، جغرافیا و مخاطرات طبیعی و زمین شناسی پزشکی می باشد.
سومین اجلاس کارشناسان معدنی اکو که در اسلام آباد 20-21 دسامبر 2006 برگزار شد پیشنهاد ایجاد یک سیستم یکسان بر مبنای شبکه به نام پایگاه داده های علوم زمین اکو توسط نماینده کشور ایران مطرح شد. سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مدیر پروژه مسئول انجام مطالعات امکان سنجی شد و از ایران خواسته شد که فرمت لازم برای جمع آوری داده های مورد نیاز از کشورهای عضو اکو را تهیه کند.

در راستای پروژه های بین المللی سازمان زمین شناسی نشستی از روسای سازمانهای زمین شناسی کشورهای اکو در روزهای 31-30 می 2007 در تهران برگزار شد. در این نشست نمایندگی از کشور های جمهوری افغانستان، جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران (میزبان)، جمهوری قزاقستان، جمهوری اسلامی پاکستان، جمهوری تاجکیستان و جمهوری ترکیه و قرقیزستان و همچنین نمایندگان دبیر خانه اکو حضور داشتند. نمایندگان کشورهای عضو اکو در این نشست به ارائه بیانات در مورد کشورشان پرداختند که منعکس کننده پیشرفتهای اخیر سازمان زمین شناسی آنها بود.

اهداف و فعالیتها صورت گرفته برای کشورهای عضو اکو
- مطالعات امکان سنجی کشورهای عضو اکو
- تهیه فرمت برای جمع آوری داده ها
- برگزار کردن دوره های آموزشی
- تلفیق نقشه توزیع مواد معدنی منطقه اکو
- تهیه نقشه متالوژنی کشورهای عضو اکو در مقیاس 1:500000 و 1:1000000
- تلفیق داده های ژئوشیمیایی مطالعات بنیادی زمین شناسی شامل تهیه نقشه های زمین شناسی، ژئوفیزیک، ژئوشیمیایی و دیگر مطالعات پایه

در این پروژه تا کنون بانکهای اطلاعاتی مختلف تخصصی و عمومی انجام شده است.
  
فعالیتهایی که تاکنون در این مجموعه انجام گرفته است عبارتند از:
1- گردآوری اطلاعات مربوط به کشورهای عضو از منابع مختلف و ارائه آنها بصورت متمرکز از طریق سایت www.ecogeodb.com .
2- گردآوری لایه های اطلاعاتی جغرافیایی، زمین شناسی، زمین لرزه، خاک، ماهواره ای، معدنی و توپوگرافی، تصحیح، همسان سازی و یکسان سازی آنها و در نهایت تهیه نقشه های مربوطه.
3- طراحی بانکهای اطلاعاتی شامل: اطلاعات معادن و کانسارها، زمین لرزه، کانیها، آزمایشگاه ها و فهرستگان برای فاز اول پروژه.

آفریقا:
یکی دیگر از پروژه های مهم سازمان زمین شناسی در بخش پژوهشهای بین الملل، در حوزه قاره آفریقا می باشد و از مهمترین پروژه هایی که این سازمان تاکنون در این منطقه انجام داده است پروژه پایگاه داده های کشور سودان می باشد.
فعالیتهای انجام شده برای پروژه پایگاه ملی داده های علوم زمین سودان
- بازدید از بخشهای مختلف GSI از قبیل زمین شناسی، زمین شناسی پزشکی، بخش کانه آرایی، ژئوفیزیک هوایی و بخشهای آزمایشگاهی
- بازدید از پایگاه داده ای ملی علوم زمین  (NGDIR)و بخش پژوهشهای بین الملل
- پروژه ها و فعالیتهای فرا آبی (ونزوئلا، کشورهای آمریکای جنوبی و عضو اکو و غیره)
- بازدید از معدن مس پورفیری و مراحل مختلف آن از فرآوری گرفته تا پالایش نهایی آن
- آشنایی با بخشهای نرم افزاری و سخت افزاری و نیز نیروهای پرسنلی GSI
- آشنایی با قابلیتهای مختلف این بخش درزمینه تجهیزاتی و آنالیزی خصوصا درشاخه هایی چون زمین شناسی، زمین شناسی آبی، زیست محیطی و آنالیز پزشکی
- همکاری GSI به منظور انتقال تکنولوژی در زمینه اکتشافات ‍ژئوشیمیایی ، ژئوفیزیکی و آزمایشگاه شیمی
- احداث بخشهای مختلفی چون بخش زمین شناسی دریایی، معطالعات زیست محیطی و زمین شناسی پزشکی در این کشور

لینک های مرتبط با این بخش
 کشورهای حوزه آمریکای لاتین
 ونزوئلا
 نیکاراگوئه
 بولیوی
 کوبا
 دومینیکا
 کشورهای عضو اکو
 کشورهای عضو D8
 ایران
 ترکیه
 جغرافیا
 زمین شناسی
 مخاطرات طبیعی
 منابع و ذخایر
 مصر
 جغرافیا
 زمین شناسی
 مخاطرات طبیعی
 منابع و ذخایر