جغرافیای طبیعی
کشور جمهوری مصر Egypt در شمال و شمال شرقی قاره افریقا، در شبه جزیره Sinai در منطقه خاورمیانه و در موقعیت ´00 °27 عرض شمالی (27 00 N) و ´00 °30 طول شرقی  (30 00 E) واقع شده است.کشور مصر پرجمعیت‌ترین کشور افریقایی بوده و پایتخت آن شهر قاهرهCairo است. وسعت  مصر  در مجموع 1001450 کیلومتر مربع می‌باشد(از دیدگاه وسعت بیست و هشتمین کشور جهان) که از این میزان 995450 کیلومتر مربع آن خشکی و6000 کیلومتر مربع آن از آب پوشیده شده است و دارای 2450 کیلومتر خط ساحلی است. در شمال مصر دریای مدیترانه و در شرق آن دریای سرخ قرار دارد. از سمت جنوب با سودان و از سوی باختر با کشور لیبی همسایه است. البته از ناحیه صحرای سینا به فلسطین نیز مرتبط می‌‌باشد.کل طول خط مرزی  مصر 2648 کیلومتر است که بیشترین طول خط مرزی آن 1273 کیلومتر با سودان1115 کیلومتر با لیبی و از ناحیه صحرای سینا در حدود 11 کیلومتر با فلسطین و نوار غزه  مرتبط می‌‌باشد.
 از لحاظ آب و هوایی، مصر دارای آب و هوای بیابانی با تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل و در برخی نواحی گرم و مرطوب است.
 بلندترین نقطه کشور مصر، کوه کاترینMount Catherine (2629 متر) و پست ترین نقطه، فرورفتگی Qattara با 133-  متر عمق است.
مصر آخرین کشوری است که رود نیل از آن می‌‌گذرد و سپس به دریای مدیترانه می‌‌ریزد. به این خاطر در محل پیوستن آن به دریا، دلتای نیل بوجود آمده که سرزمین اصلی کشاورزی این کشور است. در اطراف این رود نیز کشاورزی رونق بسیار دارد به طوری که تنها نقاط آباد مصر سواحل نیل می‌‌باشد.


مصر روی هم رفته سر زمینی کم ارتفاع بوده و ارتفاعات آن عمدتاً در نواحی شرقی و جنوب غربی واقع شده‌اند. جلگه های آن نیز در اطراف رود نیل و دلتای آن قرار گرفته‌اند. بیابان‌ها قسمت اعظم کشور را پوشانده و رود نیل با (6,671 کیلومتر) مهمترین و طویلترین رود آن به شمار می آید. «جبل کترینه» با2,642 متر در صحرای سینا قراردارد.
در سال 2005، 92/2% از زمین های خاک مصر را زمین های کشاورزی، 5/0% را زمین های کشاورزی با قابلیت کشت دائم و 58/96% مربوط به سایر زمین ها تخمین زده شده است. زمین های قابل آبیاری در این کشور، 34220 کیلومتر مربع وسعت دارد.

 
پایتخت آن شهر قاهره و از شهرهای مهم آن می‌توان به اسکندریه، اسوان، جیزه، فیوم و پورت سعید اشاره کرد. شهرهایی مانند سلوم، بردیا، سیدی برانی، مطروح و العلمین نیز به سبب وقایعی که طی جنگ جهانی دوم در آنها به وقوع پیوست مشهور گشته اند. در شرق و شمال شرقی این کشور شبه جزیره‌ای است که شبه جزیره سینا خوانده می‌شود و تا قبل از قرن نوزدهم در قسمتی به خاک مصر متصل بود. اما در سده بیستم کانالی حفر کردند که آن را خاک مصر جدا کرد و دریای سرخ را به دریای مدیترانه متصل می‌‌نمود. نام آن، کانال سوئز است که 168 کیلومتر طول دارد و چون مسیر ارتباطی میان سه قاره اروپا، آسیا و افریقا می‌‌باشد، از اهمیت بسیار زیادی بر خوردار است. سرزمین مصر به سه قسمت تقسیم می‌شود:
• صحرای شرقی یا عربی.
• شبه جزیره سینا و زمین های نیل.
• صحرای غربی.

 

 

راه ها و وسایل ارتباطات جمعی
به لحاظ راه های ارتباطی 64000 کیلومتر جاده، 5063 کیلومتر راه آهن و 88 فرودگاه در این کشور احداث شده است.
کشور  مصر  در سال 2005، دارای10396100 خط تلفن ثابت و 14045134 خط تلفن همراه است و در مجموع 98 شبکه تلویزیونی در این کشور فعالیت دارند و 5 میلیون نفر از اینترنت استفاده کرده اند.
 

جغرافیای تاریخی
مصر یکی از قدیمی‌ترین کشورهای جهان و تمدن آن که در حاشیه رود نیل شکل گرفته در زمره کهن‌ترین تمدنها محسوب می‌شود که از حدود 4 هزار سال قبل از میلاد موجود است. مصر باستان سرزمین فراعنه بود و آثار تاریخی مهمی چون اهرام سه‌گانه و معابد بزرگ را از آن دوران به یادگار دارد. بسیاری از پیامبران بزرگ مانند حضرت یوسف و حضرت موسی (علیهم السلام) نیز در همان دوران در سرزمین مصر ظهور کردند. بنظر می‌‌رسد اسم مصر از میثر و میترا که نماد خورشید بوده است گرفته شده باشد کما اینکه در مصر اشکالی مانند فروهر و عقاب بالدار و صلیب که همه نشانه‌های میترایی است دیده شده است. دولت قدیم مصر در سال 524 ق. م به دست ایرانیان سقوط کرد. این کشور در روزگار هخامنشی و همچنین در دوران ساسانی (در عهد خسرو پرویز و به مدت ده سال) بخشی از شاهنشاهی ایران بود. نیای آنچه امروزه کانال سوئز نام دارد برای نخستین بار از سوی ایرانیان در مصر کنده و راه‌اندازی شد.
در سال 332 ق. م اسکندر این سرزمین را تصرف نمود و تا سال بعد دودمان بطلمیوسیان که از جانشینان اسکندر بودند، بر آن حکمفروا بودند. در سال 641 میلادی (19 هجری قمری) در زمان خلیفه دوم،، مسلمانان این کشور را فتح کردند. مصر همواره از سرزمین‌های مهم برای حکومت اسلامی بوده و تا سال 1517 میلادی که دولت عثمانی بر مصر تسلط یافت در دست خلفای اموی و عباسی و فاطمی بود. در سال 1798 ناپلئون به آن لشگر کشید و در سال 1805 میلادی محمدعلی پاشا از طرف دولت عثمانی حاکم آنجا شده و سلسله جدید مصر را تشکیل داد.
مدتها مصر تحت‌الحمایه انگلستان بود ولی پس از جنگ جهانی اول بر اثر فشار مردم، استقلال مصر را اعلام کرد. در جنگ جهانی دوم طی سالهای 1941 تا 1943 با اینکه مصر بیطرفی خود را اعلام کرده بود اما سرزمینهای غربی آن در حاشیه دریای مدیترانه از صحنه نبردهای سنگین بین ارتش آلمان و ارتش بریتانیا بود و با انکه آلمانیها فاصله چندانی با کانال سوئز نداشتند، اما در منطقه‌ای به نام العلمین شکست خوردند و همین شکست نقطه آغاز شکست‌های دیگر آنها شد.
مصر در سال 1945 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد. در سال 1956 جمال عبدالناصر به ریاست جمهوری فرانسه به مصر حمله کردند، اما با پشتیبانی شوروی پیشین و بی طرفی امریکا، بدون نتیجه خاتمه یافت. در طی سالهای بعد دو جنگ دیگر نیز بین مصر و دیگر کشورهای عربی با اسرائیل رخ داد(1967 و 1973).


جغرافیای انسانی
جمعیت مصر طی آمار جولای سال 2006 با نرخ رشد 75/1% بالغ بر 78887007  نفر می باشد. جمعیت مصر طی آمار در سال 1998، 63261000  نفر بوده است  و پیش بینی می شود که میزان جمعیت در سال2010 بالغ بر 77345000  نفر خواهد شد.

 


از لحاظ توزیع سنی: 6/32% جمعیت را افرادکمتر از 14 سال، 9/62%  را افراد 15 تا 64 سال و 5/4% جمعیت را نیز افراد بالاتر از 65 سال تشکیل داده است.
متوسط عمر : متوسط عمر در کشور مصر 24 سال می باشد که از این مقدار متوسط عمر مردان 6/23 سال و زنان 3/24 سال می باشد. در مصر (2005) میزان تولد 94/22 در هزار و میزان مرگ و میر 23/5 در هزار است.
نژاد
اکثریت نژادی مردم کشور مصر(98٪) را مصری، ۱٪  را  بربر، حبشی و عرب بیابانی و1%  را یونانی، ارمنی و سایر اروپایی ها (عمدتاً ایتالیایی و فرانسوی) تشکیل داده اند.تیره‌ها و قبیله‌های ساکن مصر از این قرارند:
تیره‌های طواره، ترابین، مزینه، اولاد سعید، جبالیه، علیقات، صوالحه و تیره‌های تیاهه.
مهاجرت
نرخ مهاجرت در سال 2006، 38/4-% می باشد.
مذهب
90% مردم کشور مصر را مسلمان(عمدتاً سنی)، 9% را قبطی و 1% را سایر مسیحیان تشکیل می دهند.
مصر یکی از کشورهای بسیار معروف جهان باستان بود. این کشور نزد عبرانیان به مصرائیم و نزد اعراب به مصر موسوم است، در قدیم نزد مردم باستانی آن کشور کمیت نام داشته یعنی زمین سیاه به خاطر رسوب سیاه رنگ رود نیل
یونانیان هم از عهد هومر آن سرزمین را اجیپ توس می نامیده اند.مردم قدیم آن دیار به موجب کتاب عهد عتیق از اولاد مصرایم بن حام بن نوح می باشند. نژاد مصریان قبطی بود و واژه EGYPT که در زبانهای اروپایی برای مصر به کار می رود ، با کلمه قبطی در ارتباط است. 
زبان رسمی
زبان رسمی و مادری مردم مصرعربی می باشد ولیکن به زبان های انگلیسی و فرانسوی نیز تکلم می‌شود.
نیروی کار در این کشور در سال 2005، 34/21 میلیون نفر می باشد که از این تعداد نیروی کار، 32% در بخش کشاورزی، 17% در بخش صنعت و 51% در بخش خدمات مشغول به کار می باشند. نرخ بیکاری در این کشور 10% می باشد.

جغرافیای سیاسی
حکومت مصر جمهوری بوده و رئیس جمهور حسنی مبارک و نحست وزیر فواد محی‌الدین می‌باشد. قوة مقننه از یک مجلس قانون گذاری بنام مجلس خلق با 392 عضو تشکیل یافته است.
قانون اساسی موجود کشور طی سال 1971 تدوین شده است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، کشور مصر از 25 فرمانداری تشکیل گردیده که زیر نظر فرماندار انتصابی رئیس جمهور اداره می گردند.فعالیت احزاب درمصر محدوده می باشد. از جمله مهمترین احزاب کشور می توان به حزب دموکرات ملی، (NDP) حزب سوسیال لیبرال و حزب کمونیست که در حال حاضر اکثر آنان غیر فعال می‌باشند، اشاره نمود.کشور مصر در سال 1922 استقلال یافته و روزهای ملی آن 23 ژوئیه و 6 اکتبراست. این کشوردر سال 1945 به عضویت سازمان ملل درآمده و علاوه بر آن در سازمان های وحدت آفریقا- سی‌سی‌دی- آکا فائو- گات- یااآ- بانک جهانی- ایکائو- ایفک- ایلو- ایمکو- ایمف- ایتو- اویا- یونسکو- یوپو-وهو- ومو- اتحادیه عرب(عضویتش معلق است)- بازار مشترک عربی- سازمان کشورهای حوزه نیل- قرادادهای حذف تعرفه گمرکی با جامعه اقتصادی اروپاوکشورهای غیر متعهد نیز عضویت دارد.